Fed Atlanta şube başkanı Bostic: 75 baz puan artışa tamamiyle destek veriyorum

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Temmuz ayı sonundaki toplantısında ne kadarlık bir faiz artırımına gideceği konusu her geçen gün tartışılırken bu konuda kurumun Atlanta şube başkanı Raphael Bostic'ten önemli açıklamalar geldi. Tarım dışı istihdam rakamlarının açıklanmasından sonra konuşan Bostic, beklendiği gibi ekonominin yavaşlamaya başladığını, küçük de olsa bazı sinyaller gördüklerini ve Temmuz'da 75 baz puanlık bir artışa sonuna kadar destek verdiğini belirtti.

ABD’de tarımdışı istihdam verileri açıklanırken, rakamlar beklenenden iyi geldi. İstihdam Haziran ayında 372 bin kişi arttı. Beklentiler ise 265 bindi. Resmi rakamların açıklanmasının ardından ise Fed’in Atlanta başkanı olan Raphael Bostic, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“Agresif şekilde hareket etmeliyiz”

ABD medyasından CNBC’nin canlı yayınına katılan Bostic, Fed’in Temmuz ayı sonundaki toplantısında 75 baz puanlık bir artış yapılabileceğini, buna sonuna kadar destek verdiğini ve hatta daha fazla da artış yapılabileceğini belirtti:

“İşsizlik verileri ekonominin güçlü olduğunu gösteriyor. İş piyasasında hala önemli bir ivmelenmeyi fark ediyoruz. İnsanlar hala iş bulabileceklerine olan inançlarını koruyorlar. Ancak bir başka yönden de bakacak olursak, ekonominin yavaşlamaya başladığını da görüyoruz. Bu rakamlar, ekonominin yavaşlamasıyla ilgili küçük işaretler veriyor. İlk işaretleri görüyoruz. Emin olmamız için daha güçlü ve net sinyaller görmemiz gerekiyor. Temmuz ayında yapılak 75 baz puanlık artışa tamamiyle destek veriyorum. Agresif şekilde hareket etmeliyiz. Daha yüksek bir faiz artışı ekonomiyi olumsuz etkilemeyecektir. Rakamlar bize bunu gösteriyor”

Fed tutanaklarında da “faiz artışına devam” mesajı çıkmıştı

Hatırlanacağı üzere 2 gün önce resmen açıklanan Fed Haziran ayı toplantısı tutanaklarında da, toplantıya katılanların enflasyonun her geçen gün kötüye gittiğini düşündükleri ve bu sebeple daha sert bir faiz artışı politikası izlenmesi gerektiği konusunda fikir birliği sağladıkları görülmüştü.

Fed Haziran ayındaki toplantısında 75 baz paun faiz artırmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl