Fed Atlanta şube başkanı Bostic: 75 ve 50 baz puan arasında gidip geliyorum

Ağustos ayını tatilde geçiren Fed'in Eylül ayındaki FOMC toplantısı şimdiden merakla beklenmeye başlarken, kurumun Atlanta şube başkanı olan Raphael Bostic'ten önemli açıklamalar geldi. Bostic, "Enflasyonun tepede olduğu konusunda emin değiliz. Karar vermek için daha fazla veriye ihtiyacımız var. 75 mi yoksa 50 baz puan artış mı diye sorarsanız ikisi arasında gidip geliyorum" dedi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Eylül ayında ne kadar oranda faiz artırımı yapacağı konusu yavaş yavaş tartışılmaya başlarken, kurumun Atlanta şube başkanı Raphael Bostic, 75 baz puan artışın hala yüksek ihtimal olduğunu belirtti.

“75 baz puan artış hala güçlü bir ihtimal”

ABD medyasından Wall Street Journal’a konuşan Bostic, enflasyonun en tepede olduğuna dair ellerinde kesin verilerin bulunmadığını ve 50 baz puan için daha güçlü rakamlara ihtiyaçları olduğunu belirtti:

“Enflasyonun büyük bir sorun olduğunu biliyoruz. Bu konuda politika yapıcılar olarak da çalışıyoruz ancak enflasyonun tepede olduğuna dair elimizde net veriler yok. Bana ’75 mi 50 baz puan artış mı?’ diye sorsanız kesin bir cevap veremem. İkisi arasında gidip geliyorum. Bu konuda karar vermek için daha fazla veriye ihtiyacımız var. İstihdam ve enflasyon rakamları da FOMC toplantısına kadar açıklanmış olacak. Enflasyon net bir şekilde azalmamış olursa, 75 baz puan artış ciddi şekilde masada olur”

Bostic, Temmuz ayında birçok uzmanın 50 baz puan artış olması yönünde görüş belirttiği bir dönemde 75 baz puanlık bir artıştan yana olduğunu belirtmişti.

Jackson Hole toplantısı merakla bekleniyor

Bilindiği üzere Fed’in her sene düzenlediği Jackson Hole toplantısı da yarın yapılacak. Dünyanın önemli merkez bankalarının başkanlarının da katılacağı toplantıda Fed başkanı Jerome Powell da açıklamalarda bulunacak. powell’ın açıklamalarının da Eylül ayındaki faiz artırımı konusunda önemli ipuçları verebileceği belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl