Senatör Warren’dan Fed başkanına FTX baskısı: 21 Aralık’a kadar süre

FTX’in çöküşünün ardından ABD Senatörü Elizabeth Warren, Fed Başkanı Jerome Powell’ın yanı sıra diğer üst düzey banka regülatörlerinden büyük kredi şirketlerinin kripto para endüstrisiyle olan bağlantılarına ilişkin bir açıklama talep etti.

Warren ve aynı zamanda Demokrat bir senatör olan Tina Smith, Fed’in Para Birimi Ofisi (OCC) ile Federal Mevduat Sigorta Kurumu’ndan (FDIC) bu ilişkilerle bağlantılı olarak bankacılık sistemine yönelik riskleri nasıl değerlendirdiklerine ilişkin bilgi istiyor. İkili, bu bağlantıların daha önce düşünülenden daha derin olabileceğini bildiriyor.

Kripto firmaları ile banka bağlantıları endişelendirdi

İkili 7 Aralık’ta Powell, FDIC Başkan Vekili Martin Gruenberg ve Komptrolör Vekili Michael Hsu’ya yazdıkları mektuplarda, “bankacılık sektörü ile kripto para firmaları arasındaki bağların son zamanlarda ortaya çıkmasıyla ilgili endişelerini” ifade ettiler.

Warren ve Smith, özellikle birkaç bankanın FTX ile Sam Bankman-Fried tarafından kurulan ve çöküşün başrolünde oynayan trading şirketi Alameda Research ile olan ilişkilerinin ortaya çıkmasından bahsettiler.

21 Aralık’a kadar süre verildi

Senatörler düzenleyicilere, kripto firmalarının bankacılık sektörüyle olan bağlarına ilişkin geniş bir inceleme yapmayı planlayıp planlamadıklarını sordu. Öte yandan, şu anda kripto ile ilgili faaliyetlerde bulunan düzenlenmiş bankalar hakkında ayrıntılar istediler. Cevaplar için 21 Aralık’a kadar süre verildi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl