Fed Başkanı Powell faiz kararının ardından konuştu: İndirim yok

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, haziran ayı FOMC toplantısında politika faizi olan federal fon oranının yüzde 5-5.25 aralığında sabit bırakılması kararının ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Merakla beklenen haziran ayı Fed toplantısı gerçekleşti. Fed politika açıklamasında, bu toplantıda hedef aralığını sabit tutmanın kendilerine ek bilgileri ve para politikası üzerindeki etkilerini değerlendirmek için zaman tanıyacağını açıkladı.

Ayrıca Fed, enflasyonun yüksek seyretmeye devam ettiğini ve enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürme konusundaki kararlılıklarını yineledi. Finansmanla ilgili olarak ABD merkez bankası, hanehalkı ve işletmeler için daha sıkı kredi koşullarının ekonomik faaliyet, işe alımlar ve enflasyon üzerinde baskı yaratmasının muhtemel olduğunu, ancak bu etkilerin boyutunun belirsizliğini koruduğunu belirtti.

“Enflasyonu yüzde 2’ye çekmek için daha yolumuz var”

Kararın ardından Fed Başkanı Jerome Powell kameralar karşısına geçerek basın toplantısı gerçekleştirdi. Bu sene birkaç faiz artırımı daha yapmanın uygun olabileceğini belirten Powell, “Enflasyonu yüzde 2’ye çekmek için önümüzde hala uzun bir yol var.” dedi.

Fed Başkanı açıklamasında, “Bu toplantıda, şu ana kadar ne kadar güçlü ve hızlı gittiğimizi göz önünde bulundurarak, duraksama kararı aldık. Faizleri artırmak mantıklı olsa da bunu daha yavaş bir şekilde yapmak daha doğru.” ifadelerini kullandı.

Temmuz ayı için bir karar vermediklerini söyleyen Powell, enflasyonun azaldığına yönelik işaretleri gördüklerini ancak sürecin daha fazla zaman alacağını kaydetti.

Ülkedeki ekonomik faaliyetlerin mütevazı bir hızda büyüdüğünü ve konut sektöründeki faaliyetlerin zayıf olduğunu belirten Başkan, durgun ekonomik büyümenin devam etmesinin beklendiğini de sözlerine ekledi.

İş piyasasına da değinen Fed Başkanı piyasanın abartılı bir dayanıklılık göstererek şaşırttığını söyledi.

“Uzun vadede faiz oranları ne olacak?” sorusu

Fed yetkililerinin gelecek toplantılarında faiz artırımı konusunda bir karar vermediklerini söyledi. “Uzun vadede faiz oranının ne kadar olacağı hakkında hiçbir şey söyleyemem” diyen Powell, verilere dayalı olarak karar almaya devam edeceklerini kaydetti.

Verilerin gecikmeli olarak etki ettiğini kabul eden Powell, “Ama bir seneden fazladır faiz artırıyoruz. Dolayısıyla artık yavaşlamanın doğru olduğunu düşündük.” diye konuştu.

“Profesyoneller bile tahminlerinde yanıldı”

Fed tahmini yapan profesyonellerin bile enflasyonun düşeceğini söyleyip yanılgıya düştüklerini belirten Fed Başkanı, “Bu yüzden çok hızlı gittik. Tabii ki ekonomiye verebileceğimiz en az hasarı vermeye çalıştık ama enflasyonu yüzde 2’ye düşürmek için yola çıkmamız lazımdı.” dedi.

Son 6 ayda ciddi bir ilerleme gördüklerini belirten Powell, enflasyon önemli seviyede düştüğünü söyledi ve “Hâlâ yumuşak iniş için bir yol olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Tüm piyasanın yanı sıra Elon Musk gibi bazı milyarder isimlerin de beklediği faiz indirimi konusuna değinen Powell, “Komite içinde kimse, bu sene yapılacak bir faiz indirimine yönelik bir görüş belirtmedi. Enflasyon hala yeterince düşmedi. Yapılan faiz artırımlarına hâlâ gerekli tepkiyi almadık.” ifadelerini kullandı.

Ancak birçok Fed yetkilisinin bu yıl daha yüksek faiz oranları ve bazı durumlarda birden fazla faiz artışı öngördüğü biliniyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl