Fed Başkanı Powell konuştu: Faiz artırımlarına devam mı?

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararını açıklamasının ardından Fed Başkanı Jerome Powell mikrofon başına geçip basın açıklamasında bulundu.

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini 25 baz puan daha artırarak yüzde 5,25 seviyesine çıkardı. Beklentiler de bu yöndeydi. Fed Başkanı her zaman olduğu gibi faiz kararının ardından düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Fed Başkanı Jerome Powell basın toplantısına geçtiğimiz aylarda yaşanan bankacılık krizini tartışarak başladı. Powell, bankanın faiz belirleme komitesinin bankacılık sisteminin “sağlam ve dirençli” olduğuna dair açıklamasındaki dili tekrarladı.

Jerome Powell, Fed’in bu olaydan, merkez bankasının denetimden sorumlu başkan yardımcısı Michael Barr’ın iflas etmeden önce Silicon Valley Bank’ın düzenlenmesini inceleyen bir raporunda işaret edilenler de dahil olmak üzere dersler çıkaracağını söyledi.

“Önümüzdeki dönemlerde zorluklar yaşanabilir”

“Kredi piyasalarındaki şartlardan ötürü ekonomide önümüzdeki dönemlerde zorluklar yaşanabilir.” diyen Powell, bankacılık sistemindeki sıkıntıların ABD ekonomisinde daha sıkı kredi koşullarına yol açmasının muhtemel olduğunu belirtti. Ayrıca bunun da işe alımlar ve enflasyon üzerinde baskı yaratabileceğini söyledi, ancak etkiyi ölçmek için henüz çok erken olduğunu kaydetti.

Faiz toplantısının ardından basın açıklamasında bulunan Fed Başkanı, bankacılık sektörü şartlarının genel olarak iyileştiğini, enflasyonu tekrar yüzde 2’ye düşürme konusunda kararlı olduklarını belirtti.

“Faiz artırımında duraklama kararı alınmadı”

Piyasalar Fed’in çarşamba günkü çeyrek puanlık faiz artışının ardından faiz artırım döngüsünün sona ereceğine dair bir sinyal vermesini bekliyordu.

Merkez Bankası Başkanı basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Bugün bir duraklama kararı alınmadı” dedi.

Powell yaptığı açıklamada, ABD’de mart ve nisan aylarında yaşanan bankacılık çalkantılarının ABD ekonomisinin daha az kredi kullanmasına yol açabileceğini söyledi.

Mart ayında Powell, bunun etkilerinin “bir faiz artışına eşdeğer ya da belki bundan daha fazla” olabileceğini söylemişti. Çarşamba günü ise henüz çok erken olduğunu ve koşulların bunu bilmek için çok belirsiz olduğunu söyleyerek etkiyi ölçmekten çekindi.

Fed faiz düşürecek mi?

Faiz düşürme hakkında açıklama yapan Fed Başkanı; “Kısıtlayıcı politikanın kesin olarak sonuna geldiğimizi söylemek mümkün değil. Fed Komitesi olarak enflasyonun düşeceğini ancak bunun kısa sürede olmayacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla bu durum gerçekleşmeden faiz düşürmek doğru olmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Fed Başkanı, bankanın politika belirleme komitesi olan Federal Açık Piyasa Komitesi’nin şu anda verilere bağlı modda olduğunu ve kararların her seferinde bir toplantıda alındığını söyleyerek, ekonomik verilerin bunu gerektirmesi halinde daha fazla faiz artışına açık kapı bıraktı.

Powell, “Eğer daha fazla faiz artırımı gerekiyorsa daha fazla yapmaya hazırız.” dedi.

Powell’dan resesyon tahmini

Birçok ekonomisttin bu yılın sonlarına doğru gördüğü resesyonla ilgili de yorumda bulunan Fed Başkanı, “Fed çalışanları genelde hafif bir resesyon bekliyor ancak benim tahminim bir resesyon değil, hafif bir büyüme geleceği yönünde.” dedi.

Ancak komite artık sıkılaştırma yanlısı değil. Politika yapıcılar, daha önceki faiz artışlarının ardından yapılan açıklamalarda yer alan “Komite, bazı ek politika sıkılaştırmalarının uygun olabileceğini öngörmektedir” ifadesini çarşamba günü yayımlanan açıklamalarından çıkardı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl