Fed Başkanı Powell’dan enflasyon ve faiz açıklaması

Fed Başkanı Jerome Powell cuma günü yaptığı açıklamada enflasyonun hedefin çok üzerinde olduğunu ve yüksek enflasyonun önemli zorluklar yarattığını söyledi. Alım gücünün ciddi şekilde azaldığını kabul eden Fed Başkanı yüzde 2’lik hedefini yineledi.

Fed Başkanı Jerome Powell Thomas Laubach Araştırma Konferansında önemli açıklamalarda bulundu.

Bankacılık sisteminin gücü ile dayanıklılığının altını çizen Powell, para politikası ve denetim araçlarının ayrı ancak çoğu zaman birbirini tamamlayan rollerini açıkladı. Enflasyonun yarattığı önemli zorluklara rağmen Fed’in, yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşma konusundaki kararlılığını sürdürdüğünü ifade etti.

“Alım gücü ciddi şekilde azaldı”

“Yüksek enflasyonun, alım gücünü ciddi şekilde azalttığını biliyoruz. Bunun farkındayız.” diyen Powell Fed’in faizlerin yeterince kısıtlayıcı olup olmadığına henüz karar vermediğini bildirdi. Ancak amacın yeterince kısıtlayıcı bir politika duruşuna ulaşmak olduğunu da belirtti.

Fed Başkanı, verilerin Federal Açık Piyasa Komitesi’nin enflasyonu düşürmenin biraz zaman alacağı yönündeki görüşünü desteklemeye devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Powell, “Faizleri azar azar artırmak ile hızlı artırmanın yaratacağı farklılıklar artık dengelendi. Bu yüzden hala bir karar vermiş değiliz.” ifadelerini kullandı.

“Politika faizi artmak zorunda kalmayabilir”

Bankacılık sektöründeki son gelişmelerle ilgili olarak da konuşan Powell, banka kredi koşullarının sıkılaşması nedeniyle politika faizlerinin beklenildiği kadar yükselmesinin gerekmeyebileceğini öne sürdü.

Powell tedarik zinciri sorunlarının devam edeceğini de kaydetti. Fed yöneticisi, ancak bunların öngörülemezliğinin altını çizdi ve “Ne kadar tedarik zinciri sorunu yaşanırsa yaşansın, fiyat istikrarından merkez bankaları sorumludur.”  dedi.

İşgücü piyasasını ele alan Powell, gevşeklik ile enflasyon arasındaki ilişkinin pandemi sonrasında temelde değişmediğini ileri sürdü. İşgücü piyasasındaki gevşeklik başlangıçta enflasyonu etkilememiş olsa da, gelecekteki enflasyonda bir faktör olacağına inandığını bildirdi. Powell’a göre enflasyon ve konut dışı hizmetler, işgücü sonuçlarına özellikle duyarlı.

Bitcoin’den anlık yükseliş geldi

Powell’ın faiz açıklamasıyla 27.170 dolara yükselen Bitcoin, borç limiti görüşmelerinde Cumhuriyetçi Kongre üyelerinin toplantıyı terk etmesiyle 26.700 dolara indi.

 

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl