FED başkanı Powell’dan tahvil alımının devamı işareti geldi, Bitcoin yükseldi

ABD ve dünya piyasalarının merakla beklediği Jackson Hole konferansında, FED başkanı Powell parasal genişlemenin bir süre daha devam edeceğinin sinyallerini verdi. Powell'ın açıklamasının hemen ardından Bitcoin 48 bin 200 doların üzerine çıktı.

ABD Merkez Bankası (FED) başkanı Jerome Powell, pandemiden ötürü bu sene de çevrimiçi olarak yapılan Jackson Hole konferansında konuştu. Powell’ın delta varyantından ötürü, parasal genişlemenin devam edeceği sinyali vermesi, anında kripto para piyasalarında da yükselme yaşanmasını sağladı.

“Hedeflerimize ulaştık ama Delta varyantı geldi”

FED başkanı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“FOMC’nin Temmuz ayındaki toplantısında ekonominin geniş bir ölçekte gelişmesinden ötürü tahvil alımlarını azaltmaya başlayabileceğimiz görüşündeydim. İstihdamda da ilerleme kaydettik. Enflasyon rakamlarındaki amaçlarımıza ulaştık. Ancak aynı zamanda delta varyantının daha da çok yayıldığını gördük. Gelen verilere ve oluşan risklere dikkatlice bakacağız. Varlık alımına buna göre karar vereceğiz. Varlık alımının hızı, faizlerin ne kadar artacağına ilişkin bir sinyal vermeyecek. Faiz oranlarını hedeflere ulaşıncaya kadar kadar sıfıra yakın tutacağız. Yüksek istihdam ve fiyat istikrar hedeflerimize ulaşacağız.”

Bitcoin 48 bin 400 dolar oldu!

Haftaya 50 bin doların üzerinde başlayan ancak daha sonra ciddi bir geri çekilme ile, 46 bin 500 dolar seviyelerine kadar düşen Bitcoin ise Powell’ın açıklamalarının ardından ciddi bir yükselişe geçti. En büyük kripto para 47 bin 700 dolar civarından, kısa bir süre içinde 48 bin 400 dolara kadar çıktı. Dolar, TL karşısında da bu açıklamanın ardından değer kaybetti ve 8.32 TL’ye düştü.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl