Fed, beklenen dijital para raporunu yayımladı

İlk olarak geçtiğimiz yılın yaz ayları için beklenen ancak daha sonra ertelenen CBDC raporu Fed tarafından yayımlandı. Belgede, ABD'ye ait bir CBDC'nin çıkarılması konusunda herhangi bir öneride bulunulmadı.

Amerikan merkez bankası Fed, uzun zamandır beklenen dijital para raporunu yayımladı.

Merkez bankası dijital parası (CBDC) odağında hazırlanan belgede, ABD’ye ait bir CBDC’nin çıkarılması konusunda herhangi bir öneride bulunulmadı.

Geri bildirim için 120 gün süre

Fed, nakdin mevcut olmaya devam edeceğini, herhangi bir CBDC’nin nakdin yerini almasının amaçlanmadığını bildirdi.

Banka, konuya ilişkin 20’den fazla soru için kamuoyundan geri bildirim isterken 120 gün süre verildi. Fed, belgede bir ABD CBDC’sinin çıkarılmasının uygun olup olmadığıyla ilgili kısa bir süre içinde karar vermek gibi bir düşüncenin olmadığının yazıldığını söyledi.

Fed başkanı Powell ise “Biz; kamuoyu, seçilmiş olan temsilciler ve geniş bir paydaşlar grubuyla CBDC’nin olumlu ve olumsuz yanlarını konuşmak için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

Gözler faiz kararında

Dijital paraya ilişkin raporun ardından gözler şimdi önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan FOMC toplantısında. Fed, toplantının ardından 26 Ocak Çarşamba günü faiz kararını açıklayacak. Buradan gelecek olan karar, kripto para fiyatlarındaki ana hareketin belirleyicisi olabilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl