Fed beklentileri endişeleri artırıyor: Ekonomistlerden piyasa tahminleri

Haftanın son gününde, yükselen faiz oranları ve dövizdeki çalkantıların küresel durgunluk korkularını artırmasıyla hisse senetleri değer kaybederek finans piyasaları için zorlu bir haftayı geride bıraktı.

Dow Jones Endüstri Ortalaması Endeksi 700 puandan fazla düşerek 30.000’in altına indi ve yılın en düşük seviyesine geriledi. 30 hisse senedinden oluşan endeks, Wall Street’te en yüksek seviyesinden yüzde 20’lik düşüş yaşadı. Bu durum, teknik anlamda bir ayı piyasası olarak nitelendiriliyor.

Öte yandan S&P 500 yüzde 2.7 düşerek 2020 yılına yakın seviyelerde seyrederken Nasdaq borsası da yüzde 2,8 oranında değer kaybetti.

Enflasyon ve Fed beklentileri endişeleri artırıyor

Yönetimi altında 1 trilyon dolarlık varlık bulunan varlık yönetim şirketi LPL Financial’ın baş sermaye stratejisti Quincy Krosby, CNBC‘nin aktardığına göre, “Piyasa, enflasyonla ilgili endişelerden Fed’in agresif hareketleriyle ilgili endişelere net ve hızlı bir şekilde geçiş yapıyor.” diye konuştu.

Birleşik Krallık’ın bir dizi vergi indirimi içeren yeni ekonomik adımları, İngiliz Sterlini’ni ABD Doları karşısında yirmi yılın en düşük seviyesine geriletti. Başlıca Avrupa piyasaları gün içinde yüzde 2 değer kaybetti.

Krosby yaşananları, “Bu, piyasanın çözmeye çalıştığı küresel bir makro karmaşa” diye yorumladı.

Fed, çarşamba günü 75 baz puanlık bir faiz artışına daha gitmiş ve kasım toplantısında bir artış daha yapacağını belirmişti.

FED’in adımlarının ardından tahvil faizleri bu hafta yükseldi ve 2 ila 10 yıllık hazine bonosu faiz oranları on yıldan uzun bir süredir görülmeyen en yüksek seviyelere ulaştı.

Goldman Sachs, yükselen faizler nedeniyle yıl sonu S&P 500 hedefini düşürdü ve en az yüzde 4’lük bir düşüş öngördü.

Dev firmalar düşüşten nasibini aldı

Resesyondan en çok zarar görecek hisseler bu haftaki kayıpların başını çekerken, S&P 500’ün ihtiyari tüketim sektörü yüzde 7 değer kaybetti. Petrol fiyatları düşerken enerji yüzde 9’dan fazla değer kaybetti. Büyük teknoloji isimleri Apple, Amazon, Microsoft ve Meta Platforms dahil olmak üzere büyüme hisseleri haftanın son günü düşüş yaşadı.

Sert düşüş senaryosu kaçınılmaz mı?

Goldman Sachs hisse senedi stratejisti David Kostin, müşterilere gönderdiği notta, “Hisse senedi yatırımcıların çoğu, sert bir düşüş senaryosunun kaçınılmaz olduğu görüşündeler ve olası bir durgunluğun zamanlaması, büyüklüğü ve süresi ile, böyle bir durumda yatırım stratejilerinin ne olacağına odaklanmış durumdalar.” ifadelerini kullandı.

“Piyasa ‘aşırı satış’ durumunda”

Milyar dolarlık varlıkları yöneten Satori Fonu’nun kurucusu Dan Niles ise bu hafta gerçekleşen büyük satışların, piyasayı “aşırı satış” koşullarına ittiğini söyledi. Niles, bir ayı piyasası rallisi beklediğini kaydetti. Fon yöneticisi, bu sene ortalama yüzde 9’luk sıçrama ile halihazırda beş ralli yaşandığını da vurguladı.

“Resesyon riski arttı, Noel Baba rallisi ihtimali azaldı”

Citi’nin gelişen piyasalar stratejisi küresel başkanı Dirk Willer, müşterilere gönderilen notta, Fed’in yükselen fiyatlara karşı yaklaşımında şahin bir duruş sergilemesinin resesyon risklerini artırdığını öne sürdü. Willer, “Şahin Fed, göz önüne alındığında 2023 yılında ABD’de bir resesyon olma ihtimali artıyor.” yorumunu yaptı. Willer, hisse senetlerinde yılbaşından bugüne kadar rakamların zayıf olması ve merkez bankasının faiz artırım döngüsünü sona erdirmeye yakın olmadığına dair göstergelerin ara seçimlerden sonra bir Noel Baba rallisi olasılığını daha da azalttığını savundu.

Son olarak tüm bu piyasa koşullarında, kripto para şirketlerinin hisseleri de büyük değer kaybetti. ABD merkezli borsa Coinbase’in hisseleri, çarşamba gününden beri yüzde 14 oranında düştü.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl