Fed, bu akşam ne mesaj verecek? Gözler Powell’da

Piyasalarda gerginlik hakimken Fed'in vereceği mesajların ne olacağı merak konusu. BofA analistleri, Powell'ın piyasayı şahinleştirmekte zorlanacağı görüşünde.

Piyasalar, Fed başkanı Powell’ın bu akşam yapacağı açıklamalara odaklandı. Fed’in faizi sabit tutması beklenirken Powell’ın vereceği mesajlar merak konusu.

Bank of America ekonomistlerinin notuna göre, Fed’in ana mesajı büyük olasılıkla şöyle olacak:

  • Politikanın etkilerini tam anlamıyla görebilmek için daha fazla zaman gerektiği vurgulanacak
  • Bir sonraki hamlenin büyük olasılıkla faiz indirimi olacağı işaret edilecek
  • Komitenin Fed, enflasyon konusunda daha fazla netlik elde edene kadar ‘bekle ve gör’ pozisyonu aldığı kaydedilecek

BofA ekonomistleri ayrıca, hazine tahvili itfa limitinin 60 milyardan 30 milyar dolara düşürülerek parasal sıkılaşmanın yavaşlatılmasını bekliyor.

Son olarak notta, “Powell’ın bu yılki faiz indirimlerinin önemli ölçüde fiyatlanmasından memnun olduğu konusunda şüpheliyiz. Muhtemelen Powell, piyasayı ‘şahinleştirmekte’ zorlanacaktır.” denildi.

Powell’ın basın toplantısında tonun 16 Nisan’daki açıklamalarla paralel olacağı düşünülüyor. Powell, o gün faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalabileceğini ve merkez bankasının politikayı gerektiği kadar kısıtlayıcı tutacağını söylemişti.

Piyasalardaki eğilim, Fed’in bu yıl 1 faiz indirimi yapacağı yönünde. Powell’ın faiz indirimlerinin 2025’e kadar ertelenmesi olasılığı olduğuna dair işaretler vermresi halinde beklenen 1 faiz indiriminin de sorgulanmaya başlanacağı düşünülüyor.

Son olarak Credit Agricole FX araştırma ve strateji müdürü Valentin Marinov, “Şimdi tüm gözler Fed’in üzerinde ve yatırımcılar, Powell’ın nasıl tepki vereceğini merak ediyorlar. Hayal kırıklığı yaratan büyüme verilerine mi daha fazla ağırlık verecek yoksa yapışkan enflasyonu mu vurgulayacak… Şahin sürprizler için çıtanın yüksek olduğu görüşündeyim.” dedi.

Fed’in faiz kararı ve Powell’ın açıklamaları, 20.45’te başlayacak yayınla anbean Youtube kanalımızda olacak:

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl