Fed’den beklenen dijital para raporu bu hafta yayımlanabilir

Tüm dünyada merkez bankası dijital parası (CBDC'ler) çalışmaları son hızla devam ederken, global anlamda en büyük ekonomi olan ABD'nin bu konuda atacağı adım da merakla bekleniyor. Gelen son haberler ise ABD Merkez Bankası Fed'in CBDC'lerin faydaları ve riskleri konusunda beklenen raporu bu hafta yayımlayacağı yönünde.

fed

Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD de artık CBDC’ler konusunda karar aşamasına geldi. Ülkede hem politikacılar hem de Fed üyeleri uzun süredir bir merkez bankası dijital parasının çıkarılıp çıkarılmaması gerektiğini tartışıyordu.

Wall Street Journal’da yer alan habere göre ise Fed, bu hafta CBDC’lerin fayda ve riskleri yönünde kapsamlı bir çalışma başlatacak. Haberde, Fed üyelerinin de bu konuda ikiye ayrıldığı, projeye olumlu bakanların öne sürdüğü tezin finansal sistemde paranın çok daha hızlı ve ucuz şekilde dolaştırılabildiği olduğu belirtildi. Bu kişilerin ayrıca dünyadaki gelişmelerden de geri kalmamak için ABD CBDC’sinin bir an önce çıkmasının gerektiğini düşündükleri yazıldı.

Fed yönetim kurulu üyesi Lael Brainard konuyla ilgili 27 Eylül’de yaptığı bir konuşmada “Uluslararası ödemelerde doların bu kadar baskın ve güçlü olduğu bir ortamda ABD’nin böyle bir projesinin olmaması fikri beni üzüyor” demişti.

Powell “Erken giren değil, en iyi olmalıyız” demişti

Tüm olumlu görüşlere rağmen Fed Başkanı Jerome Powell ise bu konuda dikkatli olmalarının gerektiğini ve dijital dolar anlamında piyasaya erken girmenin değil, onu doğru kullanacak adımları attıktan sonra girmenin daha önemli olduğunu söylemişti. Powell, 22 Eylül’deki basın toplantısında da “Riskler ve maliyet açısından çok somut ve net faydalar görürsek CBDC çıkarmayı düşünürüz” demişti.

Uzun zamandır dijital yuan testlerini yapan Çin, CBDC’sini çıkaran ilk ülke konumunda ve e-CNY’nin 2022 Kış Olimpiyatları’nda gerçek manada ülkede kullanılması hedefleniyor.

Powell ayrıca geçen hafta kendisine sorulan “Kripto paraları yasaklamayı düşünüyor musunuz?” sorusuna “Hayır böyle bir niyetimiz yok” demişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl