Fed üyesi Williams, faizlerde düşüş için 2024’ü işaret etti

New York Federal Rezerv Başkanı John Williams, ABD merkez bankasının çok yüksek seviyelerdeki enflasyonu düşürmek için daha yapacak çok işi olduğunu ve bu hamlenin bir sonucu olarak işsizlikte kayda değer bir artış görmeyi beklediğini belirtti. Williams ayrıca, Fed'in faiz oranlarını 2024'e kadar düşürmeyeceğini öngörüyor.

New York Fed Başkanı John Williams, “Enflasyon çok yüksek ve ısrarla yüksek seyreden enflasyon, ekonomimizin tam potansiyelinde performans gösterme kabiliyetini baltalıyor.” dedi.

Enflasyonun düşürülmesinde ilerleme kaydedildiğine dair işaretler olduğunu kaydeden New York Federal Rezerv Başkanı, Fed’in enflasyonu daha önce belirlediği hedefe döndürmek için daha fazlasını yapması gerektiğini söyledi.

Williams, “Kısıtlayıcı politikayı bir süre daha sürdürmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bunun en azından gelecek yıl boyunca devam etmesini bekliyorum. Muhtemelen 2024’te enflasyon düşeceği için nominal faiz oranlarını da düşürmeye başlayacağız.” şeklinde konuştu.

“Fiyat istikrarına dönmek zaman alacak”

New York Ekonomi Kulübü toplantısında konuşan Williams, “Para politikasının daha da sıkılaştırılması, arz ve talep arasındaki dengenin yeniden sağlanmasına yardımcı olmalı ve enflasyonu önümüzdeki birkaç yıl içinde yüzde 2’ye geri getirmelidir.” dedi. Daha sıkı para politikasının talebi soğutmaya ve enflasyonist baskıları azaltmaya başladığını söyleyen Williams sözlerine, “Bu biraz zaman alacak, ancak sürdürülebilir bir fiyat istikrarı dönemine geri döneceğimize inancım tam.” diye ekledi.

Williams aynı zamanda faiz oranlarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin başkan yardımcısı olarak görev yapıyor. Merkez bankasının bir sonraki para politikası toplantısı 13-14 Aralık tarihlerinde yapılacak. Yetkililer kırk yıldır görülen en yüksek enflasyon seviyelerini düşürmeye çalışırken Fed’in şu anda yüzde 3.75 ila yüzde 4 aralığında olan politika faizini yeniden yükseltmesi bekleniyor.

“Resesyondan kurtulsak bile işsizlik artacak”

Williams, Fed’in bir sonraki hamlesinin büyüklüğü konusunda herhangi bir ipucu vermezken konuşmasında, ekonominin resesyona girmekten kurtulması durumunda bile işsizliğin artmaya devam edeceğini söyledi.

New York Fed Başkanı, ekonomik büyümenin bu yıl ve önümüzdeki yıl ılımlı bir şekilde pozitif olması beklenmesine rağmen, işsizlik oranının 2019 yılı sonunda yüzde 4.5 ila yüzde 5 arasına yükseleceği tahmininde bulundu.

Bu arada, yavaşlayan küresel büyüme ve iyileşen tedarik zincirlerinin enflasyonun düşmesine yardımcı olacağı söyleniyor. Williams, kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinde eylül ayında kaydedilen yüzde 6.2’lik artışla kıyaslandığında; enflasyonun 2022 yılı sonunda yüzde 5 ila yüzde 5.5 aralığına, gelecek yıl ise yüzde 3 ila yüzde 3.5 aralığına gerilemesi gerektiğini söyledi. Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olarak biliniyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl