Fed’in faiz politikasını şekillendirecek enflasyon günü geldi çattı

Finans dünyası Fed'in faiz indirimlerinin ne zaman başlayacağı konusunu tartışırken, gidişat için en önemli verilerden biri olarak görülen enflasyon rakamları da bugün açıklanacak. Uzmanlar mart ayındaki yüzde 3.5'lik oranın %3.4'e düşmesini beklerken, Fed'in en çok dikkat ettiği çekirdek enflasyonda da yine gerileme bekleniyor.

abd borsaları kaçta açılıyor

ABD’de nisan ayına ait enflasyon rakamları bugün TSİ 15.30’da açıklanacak. Özellikle dün PPI yani ÜFE endeksinin nisan ayında %0.5 yükselmesi, CPI yani TÜFE için de ciddi soru işaretleri yaratmıştı. ABD’de ÜFE’de nisan ayındaki artış beklentisi %0.3’tü. Burada beklentilerin aşılması Bitcoin’de de az da olsa düşüş getirmişti.

Fed en çok ona bakıyor

Bilindiği üzere ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kısa vadede faiz indirimlerine başlaması beklenmiyor. Ancak parasal sıkılaşma ve kredi faizlerinin de artması bu anlamda özel sektörü zor duruma sokuyor. İş dünyası bir an önce faiz indirimlerinin başlamasını talep ederken, Fed ise enflasyonun hala %2 seviyesine inmemesini sebep gösteriyor. Özellikle jeopolitik gerginliklerin petrol fiyatlarını artırması, enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyonu da önemli hale getirdi. Fed’in en çok dikkat ettiği veri uzun süredir çekirdek enflasyon oldu. Çekirdek enflasyonun ise yüzde 3.8’den yüzde 3.6’ya gerilemesi bekleniyor.

Powell olumsuz konuştu

Dün konuşma yapan Fed başkanı Powell ise enflasyonda düşüşün çok zor ve yavaş şekilde geldiğini belirtti ve “Faizler beklenenden uzun süre yukarıda kalabilir” mesajı verdi. Bu sözler de Bitcoin’de kısıtlı bir düşüş getirmişti.

Piyasalar, haziran ayında 25 baz puanlık bir faiz indirimi olmasını şu anda %3 oranda mümkün görüyor. Temmuz ayı için bu oran %26, eylül için ise %50 civarında… Bundan sonraki ilk Fed toplantısı 12 Haziran günü yapılacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl