Fed faiz artırmayı durduracak, seneye indirimler gelecek: Goldman analizi

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs'ın analistleri Fed'in eylül ayından itibaren faiz artırımlarını durduracağına ve 2024'ün ikinci çeyreğinden itibaren de indirimlerin başlayacağına dair bir rapor yayımladı.

Goldman Sachs analistleri Jan Hatzius ve David Mericle, Fed’in bundan sonraki faiz politikası konusunda önemli bir analiz yazdılar. Dün banka müşterilerine yönelik yazılan değerlendirme notunda kurumun artık faiz artırımlarında sona geldiği belirtildi.

“Enflasyon hedefe yaklaşmasıyla…”

Fed’in enflasyonun %2’lik hedefe yaklaşmasıyla birlikte faiz artırımlarını kesmek istediği belirtilen analizde şu ifadeler yer aldı:

“Fed’in, uzun süredir beklediği enflasyon oranına yaklaşılmasıyla faiz artırımlarını kesmek istediğini görüyoruz. Kurum, faiz oranlarının normalleşmesini istiyor ancak bunun için acelesi yok. Bu nedenle, faiz oranlarının bir süre daha sabit kalmasını bekliyoruz. 2024’ün ikinci çeyreğinde faiz indirimlerinin gelmesini ve çeyrek başına da 25 baz puanlık bir indirim olacağını tahmin ediyoruz. Yine de, indirim hızından tam anlamıyla emin değiliz”

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta enflasyon beklenenden az artmış ve rakamlar uzmanların öngördüğünden düşük gelmişti. Yıllık enflasyon artışı %3.2 olarak açıklanmıştı. Bir ay öncesinin rakamı ise %3’tü.

Fed geçen sene mart ayında, tarihinin en hızlı faiz artırımlarından birine başlamış ve içinde 4 kez üst üste 75’er baz puanlık artışlar da olmak üzere toplam 10 kez art arda faiz artırmıştı. Kurum uzun süre sonra ilk kez haziran ayında artırımlara ara vermiş ancak temmuz ayında ise bir kez daha 25 baz puanlık bir artışa gitmişti.

Ağustos ayında Fed’in faiz kararı alacağı bir FOMC toplantısı olmayacak. Bundan sonraki ilk toplantı eylül ayının sonunda düzenlenecek.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl