Bu yazı, “Wall Street’in 2023 Beklentileri” dizisinin ikinci yazısıdır. Önce Fidelity’nin beklentilerine yer verdiğimiz ilk yazıyı okuyabilirsiniz.

[toc]

Goldman Sachs’ın 2023 senesinden global büyüme beklentisi %1.8. Tarihsel olarak global büyüme oranlarına baktığımızda (aşağıdaki grafik) Goldman Sachs güçlü bir resesyon ile karşı karşıya kalmamızı bekliyor. ABD’de istihdamdan kaynaklı olarak resesyonun reel ekonomiye etkisi görece sınırlı olacak olsa da ABD dışında, özellikle Avrupa’da, resesyonun ciddi krizlere yol açması muhtemel. Bunun yanında Çin’deki açılmanın beklenenden zor olacak olması global büyümedeki belirsizliği artırıyor.

Dünya gayri safi yurt içi hasılası büyüme oranları, kaynak: Dünya Bankası

“ABD resesyondan çok sınırlı etkilenecek”

Goldman Sachs 2023 senesinde ABD’de güçlü istihdamın ve enflasyondaki sert düşüş trendinin devam edeceğini öne sürerek ABD’nin resesyondan çok sınırlı düzeyde etkileneceğini düşünüyor. Diğer şirket raporları ile karşılaştırıldığında bu açıkçası ABD’deki resesyon beklentilerine dair en olumlu projeksiyon. Bunun nedeni hiç şüphesiz enflasyonun düşüş trendine girmesi ve son iki aydır da beklenenden daha hızlı düşerek bu trendin teyit edilmesi. Önümüzdeki aylarda da düşüşün devam edeceğine dair beklenti hiç şüphesiz önemli rol oynuyor.

ABD için beklenti pozitif

ABD konusunda beklenti oldukça pozitif. Ancak konu ABD dışındaki gelişmiş ülkelere geldiğinde pek de pembe bir tablo yok. Fidelity’nin raporundaki öne çıkanlara benzer şekilde ABD dışında resesyonun çok sert geçeceği bekleniyor. Goldman Sachs raporunda Euro bölgesi ve İngiltere’nin zaten hali hazırda bir resesyonun içinde olduğu vurgulanıyor. Özellikle enerji fiyatlarındaki artışın hane halkı gelirleri üzerindeki etkisi bu resesyonun en görünen yanlarından birisi. ABD dışında sert geçecek olan bir resesyonun tabi ki ABD’deki hisse piyasalarına etkisi olacaktır. Ancak toparlanma konusunda daha hızlı bir beklenti oluşabilir.

Enflasyon ve para politikası

Enflasyonda sert düşüş devam ederken Fed ve ECB’nin faizleri nereye kadar yükselteceği 2023’ün en çok merak edilen konusu.

Goldman Sachs raporuna göre Fed faizleri % 5.00 – 5.25’e kadar çıkartacak. Bu zaten son Fed toplantısında ortaya çıkan bir tabloydu. Aralık ayındaki toplantıda paylaşılan dotplot tablosunda (aşağıdaki tablo) Fed başkanlarının 2023 senesi içinde tavan faizleri %5’in biraz üzerinde gördüklerini öğrenmiştik.

Rapora göre faizler 2023’te inmeyecek

Goldman raporunda bir diğer öne çıkan şey ise Fed’in faizleri 2023 senesinde indirmeyeceği yönünde. Bildiğimiz gibi Fed başkanları zaten bu konuda çok net konuşuyorlar ancak piyasa sert bir resesyon beklediği için buna inanmıyor ve Fed’in resesyondan kaynaklı olarak faizleri indireceğini fiyatlıyor. Ki bunu Wells Fargo’nun raporunda da görmek mümkün. Aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi piyasa Fed’in faizleri 2023 senesi içinde indirmeyeceğine inanmıyor.

Ancak Goldman Sachs’ın ABD’deki resesyon beklentisi diğer şirket raporlarına göre daha olumlu olduğu için doğal olarak Fed’den de bir faiz indirimi beklememesi gayet normal. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ise faizleri Mayıs ayına kadar %3 seviyesine çıkartacağını öngörüyor.

ABD Devlet Tahvili faizleri

Öne çıkan konu bir diğer konu, ki bu konu riskli varlıkların fiyatlanmasını çok yakından ilgilendiriyor, ABD devlet faizlerinin zirve yapıp yapmadığı. Birçok şirket raporu ABD tahvil faizlerinin zirve yaptığını düşünse de Goldman Sachs 2023 senesinin ilk yarısında 2 ve 10 yıllık devlet tahvillerinin bir zirve daha yaptıktan sonra düşüşe geçeceğini öngörüyor. Bu açıkcası olumsuz bir senaryo. İstihdamın güçlü olması ve Fed’in faiz artışına sınırlı da olsa devam edecek olmasından dolayı faizlerin tekrar artması olasılıklar arasında. Bu senaryoda ise tahvil fonlarının düşüş yaşayacaktır. Eğer tahvil faizleri artarsa, daha önce basılan tahvillerin faizleri düşük olduğu için fiyatları düşer. Ki geçen sene tahvil fonlarındaki düşüş tarihin en sert düşüşü olarak tarihe geçmişti.

Sonuç

Yukarıdaki senaryo dahilinde tahvil piyasasında sert bir düşüşün gerçekleşmesi hisse piyasalarının 2023’ün ilk altı ayında bir şok ile karşılaşacağına işaret ediyor. Bu durumda ise Bitcoin gibi riskli varlıkların hepsinin bundan kötü etkileneceği aşikar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl