“Tahvil Kralı” Gundlach: Fed, faizi önemli oranda düşürecek

Yatırım fonu şirketi DoubleLine Capital'in CEO'su Jeffrey Gundlach, Fed'in yakın vadede faizi önemli ölçüde düşüreceğini iddia etti.

“Tahvil Kralı” unvanıyla bilinen yatırımcı Jeffrey Gundlach, tahvil piyasasının durgunluğa çok yakın olduğunu ve Fed’in kısa zaman içerisinde faiz oranlarını düşürmeye başlayacağını söyledi.

Yönetimi altında 150 milyar doların üzerinde varlık bulunan yatırım fonu şirketi DoubleLine Capital’in kurucusu ve CEO’su olan Gundlach, kısa vadeli tahvil faizlerindeki keskin düşüşün resesyon alarmı olduğunu ifade etti. Gundlach, ABD 2 yıllık tahvil getirilerinin 10 yıllıklarla karşılaştırıldığında terse döndüğüne dikkat çekti. Aradaki farkın birkaç hafta önce 107 iken bugün 40 baz puan olduğunu belirten yatırımcı, “İki yıl ve üzerindeki tüm tahvil getirileri, Fed faiz oranlarının oldukça altındadır. Bunlar kırmızı alarm düzeyinde resesyon işaretleridir.” dedi.

“Faizleri önemli ölçüde düşürecekler”

Fed, çarşamba günü faiz oranını 25 baz puan artırarak %4.75 – 5 aralığına çıkardı. Ayrıca banka, bu sene bir faiz artışı daha olacağının işaretini verdi. Bununla birlikte Gundlach ise Fed’in yakında rotasını terse çevireceğini öngörüyor. Twitter hesabından bir yorumda bulunan DoubleLine Capital CEO’su, “Fed’in yakında faiz oranlarını önemli ölçüde düşüreceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Fed Başkanı Powell, çarşamba günkü basın toplantısında, Fed üyelerinin bu yıl faiz indiriminden yana olmadığını belirtmişti.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl