Fed faiz kararından önce bilmeniz gerekenler

Dünya finans piyasaları ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu akşam açıklayacağı yeni faiz kararına odaklanırken, gidişatta bir değişiklik olmaması bekleniyor Uzmanlar ise faizi 3. kez üst üste sabit bırakma kararının, faiz artırım politikasının bitmesi anlamına geldiğini vurguluyorlar.

Fed’in saat 22’de açıklayacağı faiz kararı ve kurum başkanı Powell’ın 22.30’daki konuşması finans piyasaları tarafından heyecanla bekleniyor. Uzmanlara göre ise bugün tamamlanacak olan 2 günlük FOMC toplantısının ardından açıklanacak faiz kararından çok, kurum başkanı Powell’ın yapacağı basın toplantısı çok daha büyük önem teşkil ediyor.

“Artırımları bitirdiği anlamına gelir”

Piyasa, Fed’in faizleri artırmayacağına ve sabit bırakacağına kesin gözüyle bakarken, uzmanlar ise bu durumun faiz artırım döneminin sonu olacağını belirtiyor. CNBC’ye konuşan Bank of America ekonomisti olan Michael Gapen konuyla ilgili şu yorumları yaptı:

“Eğer faiz artırımı gelmezse, bu Fed’in üst üste 3. kez sabit bırakışı olacak. Bizim analizimize göre, böyle bir durum Fed’in artık faiz artırım döngüsünün sonuna geldiğini gösterir. Ancak enflasyonun artması halinde de, Fed faiz artırımlarını yeniden düşünmeye başlayabilir. Bunu kabul ediyorum. Ancak enflasyonun artacağını da düşünmüyorum. Ekonomi soğumaya devam edecektir. Dolayısıyla 2024’te artık faiz indirimleri konuşmaları daha fazla olacaktır”

Bank of America: “Ek sıkılaştırma” ibaresi çıkarılabilir

CNBC’nin derlediği haberde ayrıca Fed’in artık bazı ifade değişikliklerine de gidebileceği belirtildi ve Bank of America’nın bu anlamdaki raporuna atıfta bulunuldu:

“FOMC komitesi artık ‘ek sıkılaştırma politikası’ ibaresini kullanmayı bırakacaktır. Bunun yerine basitçe, enflasyonu yüzde 2’ye düşürme hedeflerinden bahsedeceklerdir”

Goldman Sachs da son raporunda, Fed’in sıkılaştırma politikası ile bazı sert faiz artırım sözlerinden vazgeçebileceğini belirtti.

“Faiz indirimleri için ikinci yarı daha gerçekçi”

Goldman Sachs baş analisti olan Jan Hatzius da faiz indirimlerini 2024’te geleceğini düşündüğünü ancak bunun için yılın ikinci yarısının çok daha gerçekçi olacağını belirtti:

“Faiz indirimlerinin 2024’ün ikinci yarısından erken olması için çok fazla şey olması gerekir. Olmaz demiyorum ama bu şartlarda zor olduğunu düşünüyorum. İkinci 6 aylık dönem çok daha gerçekçi”

FED FAİZ KARARI ÖZEL YAYINI VE POWELL’IN BASIN TOPLANTISI UZMANCOIN YOUTUBE KANALINDA

Dot-plot grafiği açıklayıcı olacak

Uzmanlar ise bir faiz indirimi olacaksa, bunun ilk olarak “dot-plot” olarak da bilinen ve Fed üyelerinin belli dönemler için faiz beklentilerini belirttikleri grafiğe yansıyacağını ifade ediyorlar.

Senede 8 kez toplanan Fed, bu toplantıların 4’ünde ise “dot-plot” grafiği yayımlıyor. Son olarak eylül ayında yayımlanan grafiğin ardından bu akşam da yeni beklentiler yani yeni grafik kamuoyuna açıklanacak.

Eylül ayında açıklanan ve aşağıda paylaştığımız grafiğe göre de üyelerin büyük bölümü 2024 yılında faizlerin şu anki seviyenin altına düşmesini bekliyorlar. Grafikte görüldüğü üzere 2025 yılında ise düşüşler hızlanıyor ve 2026’da da faizler bazı üyelerin tahminlerine göre %3’ün de altına iniyor.

Son ve en sağ kolondaki “uzun vade” tabiri ise 3 ve daha fazla yıllık süre için kullanılıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl