Fed faiz kararından önce bilmeniz gerekenler

ABD Merkez Bankası (Fed) bu akşam yeni faiz kararını açıklayacak. TSİ 22'de açıklanacak kararının ardından kurum başkanı Powell konuşacak. Fed'in faizleri sabit bırakmasına kesin gözüyle bakılırken, Powell'ın açıklamaları ise dikkatle takip edilecek.

fed faiz artırırsa ne olur

Fed’in kısa vadede faiz indirimlerine başlayıp başlamayacağı merakla beklenirken, ABD’de bu konuda kuruma yapılan baskılar da artıyor. Pazartesi günü senatör Elizabeth Warren’ın faiz indirimlerine bir an önce başlanması gerektiği mesajı vermesinin ardından dün akşam da ABD Senatosu Bankacılık Komitesi Başkanı, Fed’i bu yılın başlarında faiz indirimine gitmeye çağırdı.

Faiz indirimi gecikecek mi?

ABD’den gelen olumlu ekonomik veriler ve soğuma konusundaki beklentilerin gerçekleşmemesi, dolar endeksinde de yükselişe neden oldu. ABD doları, endeksteki diğer büyük para birimleri karşısında yüzde 2’den fazla değerlendi. Uzmanlar, Fed şube başkan ve yöneticilerinden gelen, faiz indirimlerinin hızı ve ölçeği konusundaki beklentilerin azaldığına yönelik açıklamaların bu yüskelişe neden olduğunu belirtiyorlar.

Powell kafaları karıştırmıştı

Hatırlanacağı üzere aralık ayındaki toplantıda da faizler sabit bırakılmış ancak başkan Powell, faiz indirimlerini uzun zaman sonra ilk kez güçlü şekilde telaffuz etmişti. Ancak Powell’ın açıklamasından kısa süre sonra ise birçok Fed şube başkanı, ters yönde beyanlar vermiş ve faiz indirimlerinin kısa vadede beklenmediğini dile getirmişlerdi. Powell son basın toplantısında, Fed üyeleriyle indirimleri konuşmadıklarını ancak, bir süre içerisinde bu tartışmaların da başlayacağını düşündüğünü söylemişti.

İndirim beklentisi çok az

Şikago Borsası’nda Fed’in gelecekteki para politikası beklentilerini gösteren bir çevrimiçi kaynak olan Fed Watch’a göre de bu akşam faizler yine sabit bırakılacak. Sabit bırakılma oranı %97.9 olarak görülürken, 25 baz puanlık indirim oranı ise %2.1… ABD’de faizler şu anda %5.25-5.50 bandında yer alıyor.

Dot-plot ne demişti?

Fed üyelerinin faizlerin gidişatı konusundaki beklentilerini gösterdikleri dot-plot grafiğinin son versiyonu da aralık ayındaki toplantıdan sonra açıklanmıştı. Bilindiği üzere yılda 8 Fed toplantısı olmasına rağmen dot-plot grafiği ise 4 kez açıklanıyor.

Son açıklanan garfikte ise Fed üyeleri 2024 yılında faizlerin yüzde 5’in altına düşmesini beklediklerini gösteriyorlar. 2025’te ise faizlerin daha düşmesi beklentiler dahilinde yer alıyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl