JP Morgan, Citi, Deutsche Bank, BofA, Fidelity, BlackRock, Goldman Sachs, Barclays, Morgan Stanley ve hatta Elon Musk…

Bunlar sadece yazıyı yazarken hatırladıklarım.

Malumunuz bir süredir Wall Street’te gelecek yılın risklerine karşın uyarılar artarak devam ediyor. Tabi beklentiler sadece olumsuz yönde değil. Geçmişe dönüp baktığımızda ise bu öngörülerin başarı oranları bir hayli değişken.
Fakat yine de bu uyarılar arasında yönümüzü kaybetmeden dikkatli olmakta fayda var.

‘Omaha Kahini’ Warren Buffett’ın dediği gibi, ‘’Hisse senedi tahmincilerinin tek iyi yanı, falcıları iyi göstermektir.’’

Zaman ne gösterir bilemeyiz ama emin olduğumuz bir şey var o da yılın en kritik ve volatil haftasına olduğumuz.
Kemerlerinizi bağlamayı unutmayın!

Herkesin merakla beklediği haftada ilk kritik veriyi atlattık. Enflasyon, yüzde 7.3’lük beklentinin de altında, %7.3 olarak açıklandı. Bitcoin’de ve piyasaların diğer alanlarında bu verinin çok olumlu etkilerini gördük. Şimdi, Fed’in faiz kararı ve ardından Powell’ın açıklamaları ile beraber 2023 yılı için daha net bir görüşe sahip olmayı bekliyoruz.

İşte haftanın geri kalanında takip edilecek önemli olaylar

  • Fed faiz kararı ve basın toplantısı, Çarşamba (Saat 22.00, beklenti 50 baz puan artış)
  • ECB faiz kararı, Perşembe (Saat 16.15, beklenti 50 baz puan artış)

1980’lerden bu yana para politikasındaki en hızlı sıkılaştırmanın ardından, 75 baz puanlık dört hamleden sonra Çarşamba günü 50 baz puanlık artırım bekleniyor.

Bununla birlikte faiz oranları %4.25 ile %4.5 hedef aralığı ile beraber 2007’den beri en yüksek seviyeye çıkabilir.

Zirve oranları ulaşıldığında ise 2023’ün tamamında bu seviyelerde bekleyebilirler.

Piyasanın hafife aldığı risklerden biri de tam olarak bu konu.

Çünkü Fed, politika faizinin bir süre zirvede kalacağının mesajını veriyor. Piyasaların anlamadığı da (anlamak istemediği) bu kısım.

Konuyla ilgili, sonuçlarını aşağıda gördüğünüz Bloomberg araştırması, son 5 faiz döngüsü boyunca zirve seviyedeki faiz oranları ile ilk faiz indirimleri arasındaki sürenin ortalama 11 ay olduğunu ortaya koyuyor.

Bloomberg araştırması, son 5 faiz döngüsü boyunca zirve seviyedeki faiz oranları ile ilk faiz indirimleri arasındaki sürenin ortalama 11 ay olduğunu ortaya koyuyor.

Yüksek enflasyon ve faiz oranları konusuna bir de Fed tarafından bakalım:

New York Fed Başkanı Williams, enflasyon oranının gelecek yıl yarı yarıya inerek %3 ile %3.5 arasında olmasını beklediğini söyledi.

Williams, gelecek sene enflasyonda bir düşüş bekliyor olsa da 2024 yılına kadar herhangi bir faiz indirimi de beklemiyor.

Diğer tarafta ise Fed’in %2’lik hedefine giden yolun uzun ve inişli çıkışlı olabileceğine dair işaretler var.

Hatta bu işaretler görünümü bir hayli karıştırıyor desek yeridir. Fakat yazımın sonunda kısaca 2 farklı tarafı ele alacağım:

Bunlardan ilki son günlerde çok konuşulan hazine getiri eğrisi.

ABD hazine getiri eğrisi

10 ve 2 yıllık hazine getiri eğrisi 1980’lerden beri görülmemiş şekilde tersine dönüyor. Durgunluk göstergesi olarak takip edilen bu eğri, aynı zamanda hisse senetleri için düşük getiri dönemi anlamına gelebilir.

Getiri eğrisindeki mevcut durum, kısa vadeli tahvil getirileri, uzun vadeli tahvil getirilerini aştığında meydana geliyor ve yatırımcıların ekonominin uzun vadeli beklentileri karşısında endişeli olduğunu gösteriyor. Dahası, Fed’in agresif para politikasını gevşetmesine neden olabilecek bir gösterge olarak da yorumlanıyor.

Yılın son faiz artırım kararında bu eğrinin ne tarafa şekilleneceği ise yön gösterici etkenlerden biri olarak takip edilecek.

Elbette bu piyasa iki yönlü ve herkes karamsar değil.

İkinci olarak ise, küresel fon yöneticilerine yönelik yapılan bir Bloomberg anketinde, 2023’teki katılımcıların %71’i hisse senetlerinin yükselmesini beklerken, %19’u düşüş öngörüyor.

Bu arada geçen yıl yapılan benzer bir anket, sıkı para politikalarının 2022’de hisse senetleri için en büyük sıkıntı olabileceğini tahmin etmişti.

Ankete göre toparlanmaya karşın en büyük riskler, inatçı enflasyon ve derin durgunluk. Listenin en alt sırada kripto çöküşü yer alıyor.

Teknoloji hisseleri ile Bitcoin arasındaki korelasyonun güçlü olması sektörün ağır hasar alması ile Bitcoin tarafına da olumsuz yansıdı.

Fakat ankete göre, katılanların yarısından fazlası yeninden teknoloji sektöründe satın alacaklarını söyledi.

Yılın son faiz kararına 1 gün kala yatırımcılar nasıl pozisyon almalı?

Bunun net bir cevabı yok fakat bireysel yatırımcılar ile profesyonellerin pozisyonlarının çatıştığını söyleyebiliriz.
Bloomberg MLIV anketi, bireysel yatırımcıların hisse senetlerini tutmanın doğru olduğunu düşünürken profesyonel yatırımcılar ise açığa satış yapmanın doğru olduğu görüşünde.

İyisi mi siz, bireysel ya da profesyonel olun bu volatil günlerde kemerlerinizi bağlamayı unutmayın.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl