Üst düzey Fed yetkililerinin açıklamaları, faiz beklentilerini yumuşattı

Amerikan merkez bankası Fed'in yönetim kurulu üyesi Philip Jefferson, faizde duraklamanın yolda olduğuna işaret eden açıklamalarda bulundu. Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker da haziranda artış yapılmaması gerektiği yönünde ifadeler kullandı. Bu açıklamalarla birlikte swap piyasası fiyatlamalarına göre %67 olan 25 baz puan artış ihtimali, %27.5'e düştü.

Mayıs ayında politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 5.00-5.25 aralığına yükselten Fed, bir sonraki kararını 14 Haziran’da açıklayacak. Haziran ayında verilecek karar, geleneksel piyasaların dışında kripto para sektöründe de merakla beklenirken Fed yetkililerinden faiz artırımını durdurma sinyali geldi.

“Verilerin daha iyi analiz edilmesi için faiz artışı durdurulmalı”

Kısa bir süre önce Fed başkan yardımcılığına aday gösterilen Fed yönetim kurulu üyesi Philip Jefferson, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) yaklaşan toplantısında faiz artışlarını durdurmayı düşünmesi gerektiğini öne sürdü. Jefferson’a göre bu, daha fazla sıkılaştırmanın derecesini belirlemeden önce verilerin daha kapsamlı bir şekilde analiz edilmesine olanak sağlayacak. Yetkili ayrıca faiz artışlarının askıya alınmasının bir zirveye işaret etmediğini de sözlerine ekledi.

Jefferson yaptığı konuşmada, “Bankaların son bankacılık stres olaylarına yanıt olarak kredi standartlarını daha da sıkılaştırmasını beklemek makul olsa da sıkılaştırmanın miktarı ve bu sıkılaştırmanın ABD ekonomisi üzerinde yaratabileceği etkinin büyüklüğü henüz net değil.” ifadelerini kullandı.

“Resesyon olmasa bile işletmeler testten geçebilir”

Yaklaşan toplantıda politika faizini sabit tutma kararının, bu döngü için en yüksek faiz oranına ulaşıldığı anlamına gelmemesi gerektiğini kaydeden Fed yetkilisi, “Aslında, önümüzdeki toplantıda faiz artırımına gidilmemesi, Komite’nin ek politika sıkılaştırmasının kapsamı hakkında karar vermeden önce daha fazla veri görmesini sağlayacaktır.” dedi.

Jefferson, ABD ekonomisi için senaryo tahmininin bir resesyon olmasa da yüksek faiz oranları ve düşük kazançların işletmelerin borç ödeme kabiliyetini test edebileceğini vurguladı.

Buna ek olarak son bankacılık olaylarına istinaden, daha yüksek faiz oranlarının, özellikle daha uzun vadeli varlıklarda yüksek risk yatırımı olan ve sigortasız mevduatların toplam mevduatlara oranı nispeten yüksek olan bankacılık kuruluşlarındaki stresi daha da artırabileceğini söyledi.

Jefferson’a bir başka Fed yetkilisi olan Patrick Harker’dan destek

Philadelphia Fed başkanı Patrick Harker da politika yapıcıların haziran ayı toplantısında, faiz artışlarını “duraklatmak” yerine “pas geçmenin” potansiyel faydalarını vurguladı.

Harker, konuşmasında, “Duraklama, bir süre daha orada kalabileceğinizi söylüyor ve henüz buna hazır olduğumuzdan emin değilim. Daha fazla sıkılaştırma yapmamız gereken bir döneme gireceksek, bunu her toplantıda yapabiliriz.” dedi.

Bununla birlikte, Federal Rezerv yetkilisi, ABD tüketici fiyatları ve işgücü piyasasına ilişkin yaklaşan verilerin fikrini değiştirebileceğini belirtti. Harker, Resmi Parasal ve Finansal Kurumlar Forumu’na (OMFIF) katılımı sırasında “Enflasyonu kontrol altına almaya kararlıyız” dedi.

Enflasyonu kontrol altına alma kararlılığını vurgulayan Fed üyesi, ABD tüketici fiyatları ve işgücü piyasasına ilişkin bir sonraki istatistiklerin kendisini şaşırtması halinde fikrini değiştirebileceğini söyledi.

Bu açıklamalarla birlikte swap piyasası fiyatlamalarına göre %67 olan  25 baz puan artış ihtimali, %27.5’e düştü.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl