Yatırımcıların yaklaşan FOMC toplantısı öncesinde temkinli davrandığı görülürken, son dönemde piyasalarda durgun bir seyir izlendi. Yatırım bankacılığı devi Morgan Stanley (MS) önümüzdeki hafta salı – çarşamba günleri yapılacak olan ve merakla beklenen FOMC toplantısı öncesinde beklentilere ilişkin görüşlerini açıkladı.

Baş ABD Ekonomisti Ellen Zentner liderliğindeki Morgan Stanley ABD Ekonomi ve Strateji Ekibine göre, Fed’in 25 baz puanlık bir faiz artırımı gerçekleştirmesi bekleniyor. Tahmine göre ayrıca Fed, 25 baz puanlık faiz artırımıyla beraber bu sıkılaştırma döngüsünün tepe oranını yüzde 5.1’e çıkaracak. Bir diğer deyişle, faiz artırımını tamamlayacak.

MS, daha sıkı kredi koşullarının etkisinin belirsizliğini koruduğunu kabul ederken, bankacılık koşullarının istikrarlı olduğunu bildirdi. Bu arada ekip, iş gücü piyasasının ve enflasyonun sağlıklı durumu nedeniyle mayıs ayında bir artış için durumun hâlâ güçlü olduğunu kanısına vardı.

“Fed’in mayıs toplantısı döngüde bir dönüm noktası olacak”

Öte yandan MS, mayıs toplantısının “para politikası sıkılaştırma döngüsünde bir dönüm noktasını temsil etmesinin muhtemel olduğunu” öngördü.

Yatırım bankacılığı devi, FOMC’nin bir duraklamaya işaret etmesi halinde, “bir miktar ek politika sıkılaştırması” ifadesini “gelecekteki ayarlamaların zamanlaması ve boyutu yeni bilgilere bağlı olacaktır” şeklinde değiştireceğini kaydetti.

Buna ek olarak raporda, FOMC’nin enflasyonu hedefine ulaştırmak için “faizlerin uzun bir süre yüksek kalması gerekecek” mantığına sadık kalmasının muhtemel olduğu belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – 2023 Fed toplantı tarihleri

Morgan Stanley’den yatırımcılara öneriler

Özellikle bankacılık stresinin son zamanlarda yeniden gündeme gelmesi nedeniyle Fed’e karşı hoşgörülü bir yaklaşım benimseme potansiyeli bulunuyor. Morgan Stanley, yatırımcılara; -50bps ile -15bps stop’larla 2s30s (30 yıllık ABD Hazine getirisi ile 2 yıllık ABD Hazine getirisi arasındaki fark) ve 5s30s (tahvilin 5 yıllık getirisi ile 30 yıllık getirisi arasındaki farkı) eğrisini içeren bir strateji uygulanmasını tavsiye etti. Buna ek olarak, 5 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinde (yüzde 3.75 stop seviyesiyle) ve 10 yıllık enflasyon beklentilerinde, 2 yıl vadeli ABD Hazine tahvilleriyle birlikte uzun pozisyon almayı önerdi.

CME’nin FedWatch aracına göre, şu anda önümüzdeki hafta 25 baz puanlık bir faiz artışı olasılığının yüzde 85 olduğu öngörülüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl