FED faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak? (2022)

ABD Merkez Bankası (Fed), ülkenin son 40 yılın en büyük enflasyonuyla mücadele ettiği bu dönemde dünya finans çevrelerini de yakından ilgilendiren bir karar verecek ve faiz kararını açıklayacak. Uzmanlar Fed'in 75 baz puan faiz artırımı yönünde bir karar alacağı yönünde birleşirken 100 baz puan da masada...

ABD’de merkez bankası (Fed) bugün tarihi bir karar daha alacak ve aylardır yükselttiği faiz oranlarında büyük ihtimalle bir kez daha bu yola başvuracak. Fed’in en az 75 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılırken uzmanlar 100 baz puanın da masada olduğunu dile getiriyorlar.

Enflasyon beklenen seviyeye inmedi

Bilindiği üzere geçtiğimiz ayın enflasyon verileri yıllık bazda %8.3 gelmişti ancak beklenen rakam ise %8.1’di. Bu durum rakamlar düşmesine rağmen finans çevrelerini mutsuz etmişti. Bir başka önemli metrik olan çekirdek enflasyon da yine beklentilerin üzerinde gelmişti. Bu durum da 100 baz puanlık faiz artışının ihtimalini olması gerekenden yüksek seviyede tutuyor. 100 baz puan faiz artırımının oranı finans ve ekonomi uzmanları tarafından yüzde 20 olarak gösteriliyor.

TSİ 21’de açıklanacak, Uzmancoin’de canlı yayınlanacak

Fed’in ne kadar faiz artıracağı merakla tüm dünya finans çevreleri tarafından beklenirken, açıklama bu akşam TSİ 21’de yapılacak. Açıklama Uzmancoin’in Youtube kanalından da canlı olarak takipçilerimize aktarılacak. Fed başkanı Jerome Powell’ın yapacağı basın toplantısındaki açıklamaları da simultane tercüme ile Türkçe olarak yine Youtube kanalımızda olacak.

Bitcoin fiyatı da yakından etkilenecek

Fed’in faiz kararı ve ardından Fed başkanı Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalar Bitcoin ve dolayısıyla diğer kripto paraların gidişatını da yakından etkileyecek. Bitcoin son günlerdeki düşüşlerin ardından 20 bin doların altında fiyatlanmaya devam ediyor. Aylardır büyük yükseliş içinde olan dolar endeksi de (DXY) 110’un üzerinde bulunuyor. Fed’in 100 baz puanlık faiz artırımına gitmesi, Bitcoin fiyatının biraz daha aşağıya çekilmesine neden olabilir. Ancak 75 baz puanlık bir adım da, bu oranın şu ana kadar fiyatlandığı düşünüldüğünde daha fazla düşüşü de engelleyebilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl