Fed faiz kararını açıkladı, potansiyel bir duraklama işareti verdi

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini 25 baz puan daha artırarak yüzde 5,25 seviyesine çıkardı. First Republic Bank'ın çöküşünden sadece iki gün sonra, Fed’in yıl boyunca sürdürdüğü faiz artırım serisine devam etmesi bekleniyordu. Beklentiler de 25 baz puan yönündeydi.

Piyasaların gözü kulağı bugün Fed’in mayıs ayı politika belirleme toplantısının sonucundaydı. Beklentiler 25 puanlık bir artışı yönündeydi.

Fed de beklentiler ışığında faiz oranlarını çeyrek puan artırdı. ABD Merkez Bankası, son banka iflaslarının etkilerini değerlendirmek, ABD borç tavanı üzerindeki siyasi açmazın çözülmesini beklemek ve enflasyonu izlemek için daha fazla artışa ara verebileceğinin sinyalini verdi.

Fed’den duraklama sinyali

Ekonomistler, son 40 yılın en agresif faiz artırımlarının ardından Fed’in son bir çeyrek puanlık artışı onaylamasının ve uzun zamandır beklenen bir duraklama sinyalini vermesinin beklendiğini söylüyor.

Fed’in gösterge gecelik faiz oranını yüzde 5 ila yüzde 5,25 aralığına yükseltme kararı oybirliğiyle alındı. Bu, Mart 2022’den bu yana art arda yapılan onuncu artış oldu.

Faiz artışlarının sona erme ihtimali, yüksek borçlanma maliyetleriyle mücadele eden tüketiciler ve işletmeler için memnuniyet verici bir rahatlama olacak. Ayrıca 13 aydır devam eden faiz artırım kampanyasının piyasaları olumsuz etkilemesiyle sarsılan yatırımcıların endişelerini de hafifletebilecek gibi gözüküyor. Herhangi bir duraklama işaretinin beklenenden daha erken geleceği yönünde tahminler var.

“Ek politika sıkıştırması” ifadelerinin olmaması dikkat çekti

Bu arada, ekteki politika açıklamasında, faizleri belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin bir öngörüsünün yer almaması da dikkat çekti. Öngörüde, enflasyonun zaman içinde yüzde 2’ye döndürmek için yeterince kısıtlayıcı bir para politikası duruşuna ulaşmak adına bazı ek politika sıkılaştırmalarının uygun olabileceği ifadesi yer alıyordu. Ancak, “Komite, bazı ek politika sıkılaştırmalarının uygun olabileceğini öngörmektedir.” ifadesi çarşamba günkü açıklamadan çıkarıldı.

Fed önceki açıklamasını 2006 yılında faiz artırımlarının durdurulması sırasında kullanılan dile benzer şekilde daha rafine bir açıklama ile değiştirdi. Yeni açıklama, yetkililerin önümüzdeki haftalarda veya aylarda ekonominin, enflasyonun ve mali piyasaların davranışlarını inceleyerek ek politika sıkılaştırmasının ne derece uygun olabileceğini belirleyeceklerini gösteriyor.

Revize edilen dil, Fed’in haziran ayında yapılacak politika toplantısında mevcut faiz oranlarını koruyacağına dair bir güvence vermiyor. Açıklamada enflasyonun yüksek seyretmeye devam ettiği ve istihdam olanaklarında süregelen bir artış olduğu kabul ediliyor.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl