Fed faiz kararını açıkladı! Son dakika! Temmuz 2023

ABD Merkez Bankası Fed, beklendiği gibi 25 baz puanlık faiz artırımına gitti. Bu yükselişle beraber Fed'in faiz oranı son 22 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

fed faiz kararı temmuz 2023

FED faiz kararını açıkladı!

Çok beklenen FED faiz kararı açıklandı. Üst üste 10 kez yaptığı faiz artırımlarından sonra haziran ayında ilk kez “mola veren” ve faiz artırmayan Fed, sıkılaşma politikasına devam etti. Kurum, 25 baz puanlık faiz artışıyla oranı %5.25 ile %5.50 arasına çekti.

Fed başkanı Powell, haziran ayında yaptığı konuşmada, 2023 yılı boyunca “en az 1-2” faiz artışına daha gitmenin doğru olduğunu düşündüğünü söylemişti. Powell, artık hızlı gitmek zorunda olmadıklarını ancak faiz artışlarını da kısa vadede bitirmek için erken olduğunu belirtmişti.

Bilindiği üzere enflasyonda haziran ayı rakamları da beklenenden iyi gelmiş, düşme konusunda direnen çekirdek enflasyon dâhi beklentilerin üzerinde düşüş yaşamıştı. Tüm bunlar piyasaların, Fed’in bir kez daha faiz artırımına gitmeyeceği konusunda umutlanmasına neden olmuştu ancak kurum, sıkılaşma konusunda ne kadar ciddi olduğunu bu faiz artışıyla bir kez daha göstermiş oldu.

Ağustos ayında Fed’in bir faiz kararı olmayacak. Yani piyasalar bu dönemi faiz artırım ya da düşüşü olmadan sabit geçirecek. Uzmanlar bu boşluğun piyalasar için de olumlu olabileceğini dile getiriyorlardı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl