Fed faiz kararını açıkladı

Tüm dünyada merakla beklenen ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı açıklaması geldi. Tarihi faiz artırım kampanyasının bankacılık krizine neden olmasına rağmen merkez bankası çeyrek puanlık bir faiz artırımını onayladı. Beklentiler de bu yöndeydi.

Fed çarşamba günü iki gün süren toplantısını tamamladı. Yılın ikinci faiz kararını açıklayan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) politika faizini beklentiler doğrultusunda 25 baz puan artırarak, yüzde 4,75 ila 5.00 aralığına yükseltti.

FOMC açıklamasında, “ABD bankacılık sistemi sağlam ve dirençlidir. Son gelişmelerin hane halkı ile işletmeler için daha sıkı kredi koşullarına yol açması, ekonomik faaliyet, işe alımlar ve enflasyon üzerinde baskı yaratması muhtemel. Bu etkilerin boyutu belirsiz. Komite enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olmaya devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Daha yüksek işsizlik, daha düşük ekonomik büyüme”

ABD Merkez Bankası ayrıca ekonomik görünümünü de revize etti. Fed son tahmininde, ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 0,4 gibi düşük bir oranda büyüyeceğini öngörüyor ki bu oran aralık ayında beklenen yüzde 0,5’lik ekonomik genişlemenin de altında.

Ayrıca Fed, işsizliğin mevcut yüzde3,6’lık orandan yüzde 4,5’e yükseleceğini bekliyor. Bu, Fed’in aralık ayında öngördüğü yüzde 4,6’lık işsizlik oranından biraz daha iyi bir tahmin.

Fed’in tahminlerine göre, işgücünde herhangi bir değişiklik olmadığı varsayılırsa, bu yıl sonuna kadar 1,5 milyon kişinin daha işsiz kalacağı anlamına geliyor.

Bankacılık krizi endişeleri artırmıştı

Bu ayın başlarında Fed Başkanı Jerome Powell’ın ‘şahin’ açıklamaları sebebiyle Fed’den bugün 50 baz puanlık faiz artırımı bekleniyordu. Fakat ABD’de önce Silicon Valley Bank ardından Signature Bank’in iflasları sonrası bankacılık krizlerine İsviçreli banka Credit Suisse’in sıkıntıya girmesi endişeleri artırdı.

Bu sebeple ABD’deki enflasyon verileri artık Fed’in faiz kararlarında tek belirleyici unsur olmaktan çıktı. Merkez bankası, şu anda yüzde 6’nın üzerinde olan enflasyonu yüzde 2’ye düşürmeyi taahhüt ediyor.

Faiz indirimi olacağı tahminleri de vardı

Bankacılık sektöründe yaşanan bu kaos sonrası 50 baz puanlık artırım tahminleri yerini 25 baz puanlık artırıma bıraktı. Bazı analistler Fed’in faiz artırıma gitmeyeceğini beklerken Nomura analistleri, Fed’in faizi 25 baz puan indireceğini ve parasal sıkılaştırmada frene basacağını öngördü.

 

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl