Fed faiz kararından önce bilmeniz gerekenler: Son artış mı?

ABD Merkez Bankası (Fed) bu akşam beklentiler dahilinde 25 baz puanlık bir faiz artırımına giderse, oranın geldiği nokta son 22 yılın en yüksek seviyesi olacak. Yatırımcıların merak ettiği sorusu ise kurum başkanı Powell'ın gelecek adına neler söyleyeceği ve faiz artışlarının bitip bitmeyeceği... Konuyla ilgili Wall Street Journal'ın "Fed muhabiri" olarak bilinen gazetecisi Nick Timiraos önemli bilgiler veriyor.

Haftalardır beklenen gün geldi. Fed, faiz kararını bu akşam 21.00’de açıklayacak. Piyasalar, Amerikan merkez bankasının faiz oranını 25 baz puan artırmasını bekliyor. Hazine tahvilleri ve hisse senetleri, faiz kararı öncesinde düşüş yaşarken altın ise yükseliyor. Bitcoin başta olmak üzere, kripto paralarda pazartesi günü görülen sert düşüşün ardından yatay seyir ise devam ediyor.

Fed, piyasaların beklediği gibi 25 baz puan artırıma giderse faiz aralığını %5.25 – 5.50’ye çekmiş olacak. Bu oran, 2001 yılının ocak ayından bu yana en yüksek seviye olarak kayıtlara geçecek.

Faiz kararından daha önemli olan Powell’ın 21.30’daki basın toplantısında vereceği mesajlar olacak. Faiz artırımında artık sona mı gelindi, yoksa hala devam edilebilir mi? Bu sorunun yanıtı, Powell’ın cümlelerinde aranacak. Faiz artırımının sona erdiğine dair net bir mesaj verilmesi ise beklenmiyor. Çünkü enflasyon, halen Powell tarafından sıklıkla tekrarlanan %2 hedefinin üzerinde. Ek olarak Fed yetkilileri, haziran ayı FOMC toplantı tutanaklarından öğrendiğimize göre, bu yıl iki çeyrek puanlık artış daha öngörüyorlar.

Fed muhabiri: Ekonomik büyüme hala sağlam

Wall Street Journal’ın “Fed muhabiri” olarak bilinen ve hatta bazı kararlar öncesi faiz artırım rakamlarının kurum tarafından sızdırıldığı kişi olduğu iddia edilen Nick Timiraos ise, yatırımcıların beklediği gibi bu akşamki muhtemel artışın son faiz artırımı olmayabileceğini dile getirdi.

Bugünkü haberinde değerlendirmelerde bulunan Timiraos, “Bu ayki enflasyon rakamları olumlu gelse de, mayıs ayından bu yana görülen işe alımlar ve ekonomik hareketlilik beklenenin yukarısındaydı. Ayrıca bazı Fed üyeleri de, artırımlara son vermeden önce enflasyonun ciddi şekilde düştüğünü görmek istiyorlar. Ekonomik büyümenin güçlü olması, Powell’ın faiz artırımlarının bitirildiğine yönelik bir konuşma yapma ihtimalini iyice düşürüyor. Ancak şu da unutulmamalı ki, enflasyondaki düşüş Fed yetkililerinin daha fazla artış yapmasını da iyice zorlaştırıyor.

Öte yandan CME FedWatch Tool verilerine göre trader’lar, 25 baz puan artış ihtimalini %96 olarak fiyatlıyor. Bununla beraber, merkez bankasının bu sene bir başka faiz artırımı yapma ihtimalini %35 olarak görüyorlar.

Bu akşamki faiz kararının ardından bir sonraki FOMC toplantısı 19-20 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek. Bu uzun aralık, piyasaların bir süre nefes almasını sağlayabilir.

Faiz kararını ve ardından Powell’ın basın toplantısını, her zaman olduğu gibi Uzmancoin Youtube kanalından takip edebileceksiniz.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl