Elizabeth Warren’dan Fed’e “Faizleri indirin” mektubu

ABD'de faizleri son 23 senenin zirvesinde tutan Fed'e, içerisinde kripto karşıtlığıyla bilinen Elizabeth Warren'ın da bulunduğu 3 senatörden "indirim" mektubu yazıldı. Senatörler, Powell'a ve kuruma yönelik mektuplarında AB Merkez Bankası'nın son yaptığı indirimi örnek gösterdiler.

Dünya piyasaları yarın ABD Merkez Bankası’nın (Fed) vereceği faiz kararını beklerken, kurumun bir indirime gitmeme olasılığına ise kesin gözüyle bakılıyor.

“Faiz politikanız işe yaramıyor”

Elizabeth Warren, Jacky Rosen ve John Hickenlooper olmak üzere 3 Demokrat senatör ise Fed’e yönelik mektuplarında faiz politikasının işe yaramadığını söylediler:

“Fed’in para politikası enflasyonun düşmesini sağlamamaktadır. Aksine ev ve araba sigorta fiyatları gittikçe artmaktadır. Bunlar enflasyonu yukarı götüren en önemli iki unsurdur. Bu durum ekonominin sağlıklı gidişatını tehdit etmekte, ayrıca bizi, binlerce Amerikalının işsiz kalmasına sebep olacak olan resesyona doğru itmektedir. Faizleri çok uzun süre yukarıda tuttunuz. Artık indirim zamanı geldi”

Mektupta ayrıca AB ve Kanada Merkez Bankaları’nın yaptıkları indirimlere de değinildi ve “Aradaki fark açılıyor. Artık indirim için beklemek doğru değil” denildi.

En son 2020 martta indirmişlerdi

Fed 2020 yılının mart ayından bu yana faiz indirmiyor. Kurum son olarak o dönemde bir seferde tam 100 baz puanlık indirim yapmıştı. Mart 2020, dünyada Kovid pandemisinin zirve yaptığı bir dönem olarak biliniyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl