Fed, anında ödeme sistemi FedNow’u resmen hayata geçirdi

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) uzun zamandır beklenen ve istenilen her an saniyeler içinde para alıp göndermeye olanak veren FedNow sistemi devreye alındı. Fed'in verdiği bilgiye göre, söz konusu sistemi, şu anda 35 banka ve kredi birliği ile ABD Hazine Bakanlığı'nın Mali Hizmetler Bürosu kullanıyor.

ABD Merkez Bankası perşembe günü yaptığı açıklamada uzun zamandır beklenen FedNow hizmetinin hayata geçtiğini duyurdu. Fed’in duyurusuna göre, FedNow hizmeti şimdiden 35 kullanıcıyla başladı. Bunlar arasında Fed’in “erken benimseyen” bankalar ve kredi birlikleri ile ABD Hazine Bakanlığı’nın Mali Hizmetler Bürosu da yer alıyor. 16 hizmet sağlayıcı da hizmet için ödeme işlemlerini desteklemeye hazır.

FedNow, saniyeler içinde para gönderme ve alma imkanı sunuyor

Fed’in web sitesindeki açıklamada, “Her büyüklükteki banka ve kredi birlikleri, yılın herhangi bir gününde, günün herhangi bir saatinde müşterileri için anında para transferi yapmak üzere bu araca kaydolabilir ve kullanabilir.” ifadeleri yer alıyor.

2019’dan bu yana üzerinde çalışılan FedNow, genellikle nakit transferlerinin gerçekleşmesi için gereken birkaç günlük gecikmeyi ortadan kaldırmaya çalışacak. Ayrıca ABD’yi benzer hizmetlerin yıllardır var olduğu Birleşik Krallık, Hindistan, Brezilya ve Avrupa Birliği gibi ülkelerle aynı çizgiye getirecek.

Maksimum ödeme limiti 500 bin dolar olacak

Başlangıçta, FedNow’un maksimum ödeme limiti 500 bin dolar olacak, ancak bankalar gerekirse bu limiti düşürmeyi seçebilecekler.

Bankalar arasında aracı görevi gören Venmo veya PayPal gibi eşler arası ödeme hizmetlerinin aksine, FedNow aracılığıyla yapılan ödemeler doğrudan merkez bankası hesaplarına geçecek.

Bir ticaret birliği grubu olan Independent Community Bankers of America’nın operasyonlardan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Lance Noggle, “Fed’in bu alanda olması, üyelerimizin ihtiyaçlarının karşılanacağı ve fiyatlandırma konusunda kendilerine adil davranılacağı hususunda daha rahat hissetmelerini sağlıyor.” dedi.

FedNow tüketicilerden ücret talep etmeyecek ancak katılımcı bankaların hizmetle ilgili herhangi bir maliyeti yansıtıp yansıtmayacağı ya da nasıl yansıtacağı belirsiz.

FedNow’un uygulanması kripto paranın kullanım alanını ne ölçüde etkileyecek?

Kripto paraların vurgulanan başlıca kullanım alanlarından biri, bireyler arasında anında ve günün her saati işlem yapılmasına olanak sağlaması.

Federal Rezerv’in FedNow hizmetinin devreye girmesinden önce, ABD içinde para transferi süreci zahmetli yapısıyla öne çıkıyordu.

Halihazırda mevcut olan birkaç takas odası sistemi yalnızca aynı gün hizmet sunarken, bir çekin bozdurulması sürecinde günler hatta haftalar arasında değişen gecikmeler yaşanabiliyordu.

Fed’in 7/24 anında ödeme hizmeti sunmaya başlamasıyla birlikte, bazıları kripto paranın kullanım alanının zayıflamış olabileceğinden endişe ediyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl