Fed’den Wall Street’e rakip hızlı ödeme ağı planı

Amerikan Merkez Bankası (Fed), anında ödemelere olanak tanıyacak bir ağ oluşturmayı ciddi olarak gündemine aldı.

The Block’un Politico’dan aktardığı habere göre, ABD Merkez Bankası (Fed), Wall Street’in en büyük bankaları tarafından yönetilen benzer bir ağ ile boy ölçüşebilecek hızlı bir ödeme sistemi oluşturmayı ciddi biçimde düşünüyor.

Fed başkanı Jerome Powell, senatörlere bireyler ve işletmelerin kullanımına sunulacak şekilde anlık işlemler gerçekleştirebilecek gelişmiş bir ağın gerekliliğinin savunulduğu bir mektup gönderdi. Şu anda Fed, bir ödeme ağı işletiyor fakat bu ağın teknolojisi eskimiş durumda ve ayrıca 7-24 anında işlemleri desteklemiyor.

Powell, Çarşamba günü düzenlenen bir basın toplantısında “Bununla ilgili kesin bir karara varmadık fakat dikkatli bir şekilde inceliyoruz ve yakında bir karara varmayı umuyorum.” dedi.

Fed tarafından yönetilecek yeni bir ödeme ağının 2017 yılında Citigroup ve JPMorgan’ın da aralarında bulunduğu finansal devler tarafından oluşturulan ağa rakip olacağı düşünülüyor. Bankalar, girişimin mevcut özel seçeneklerle bağlantı kurmak yerine merkez bankasının yeni ağını açmasını bekleyebileceklerinden ötürü bazı kurumların gerçek zamanlı ödemeleri benimsemesini geciktirebileceğini söylüyor. Ayrıca Fed’in fiyat kırmasından da endişe ediyorlar.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl