JPMorgan’ın kripto karşıtı CEO’su Dimon uyardı: Dünya buna hazır değil

Kripto para karşıtlığıyla bilinen Jamie Dimon, dünyanın yüzde 7'lik faiz oranına hazır olmadığını dile getirdi. Fed'in faizleri bu seviyeye çıkarmasının acı verecek bir durum yaratacağını belirten JPMorgan CEO'su, "Faizler artarsa sistemde çok fazla stres olur" dedi.

Petrol fiyatlarındaki artış, Fed’in enflasyonu yeteri kadar düşürüp düşüremediğinin tartışılmasına neden olurken, dünyanın en büyük yatırım bankası olarak görülen JPMorgan’ın CEO’su da konu hakkında konuştu.

Times of India’ya bir röportaj veren Jamie Dimon, Fed’in faizleri artırmasıyla ilgili şunları söyledi:

“Eğer daha düşük hacim ve daha yüksek faiz politikası uygulayacaklarsa, sistemde stres olacaktır. Warren Buffet, ‘Sular çekildiğinde kimin çıplak yüzdüğü belli olur’ der. Gelgit olduğunda bunu göreceğiz. Gelgitler yaşayacağız gibi görünüyor”

“Dünya buna hazır değil”

Hindistan ziyareti sırasında röportaj veren Dimon, faizlerin biraz daha artırılabileceğini ancak bunun etkisinin, geçen senekinden çok daha fazla olacağını söyledi:

“Faizlerin yüzde 3’ten 5’e çıkması ile 5’ten 7’ye çıkması aynı etkiyi yaratmayacaktır. Ekonomiler çok daha fazla acı çekecektir. Dünya buna hala hazır değil”

Uzmanlar ise Fed’in özellikle 2024 ortasından itibaren faiz indirimlerine başlayacağını, bu döneme kadar ise en fazla bir faiz artırımı yapacağını belirtiyor. Dolayısıyla şu anda yaklaşık 5.25 olan faizin en fazla 5.5’e çıkması bekleniyor.

Dimon’ın yüzde 7 hedefini göstermesi ise, Fed’in 25’er baz puanlık faiz artırımları göz önüne alındığında, kurumun 5-6 adet faiz artırımı yapması demek oluyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl