Fed faiz kararı için ekonomistler ne diyor? 28 yıl sonra bir ilk mi geliyor?

ABD Merkez Bankası (Fed) bu akşam, hem ABD hem de dünya ekonomisi için tarihin en önemli faiz kararlarından birini verecek. Faiz artışı 75 baz puan olarak yapılırsa bu karar, 1994 yılından bu yana Fed'in tek seferde yaptığı en büyük artış olarak kayıtlara geçecek. Uzmanların büyük bölümü de 75 baz puanlık artışa kesin gözüyle bakıyor.

jerome-powell

Mayıs ayı Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından 50 baz puanlık bir artışın masada olduğunu belirten Fed başkanı Jerome Powell’ın bu akşamki konuşması ve açıklamaları tüm dünya tarafından merakla beklenirken, uzmanlar ise 75 baz puanlık bir artışa artık kesin gözüyle bakıyor.

Uzmancoin canlı yayınlayacak

FOMC toplantısının ardından karar TSİ 21’de açıklanacak. Fed başkanı Jerome Powell ise 21.30’da, düzenlenecek basın toplantısında soruları yanıtlayacak. Bu toplantı Uzmancoin Youtube kanalından da an be an Türkçe simültane çeviriyle takipçilerimize canlı olarak aktarılacak.

Fed’in 75 baz puanlık bir artışa gitmesi durumunda ise kurum 1994 yılından sonra ilk kez tek seferde böyle bir artışa imza atmış olacak. Birçok ekonomi ve finans uzmanı ise 75 baz puanlık artışa artık kesin gözüyle bakıyor. Powell son toplantıda 50 baz puanın masada olduğunu belirtmiş ancak daha sonra yeniden yükselen enflasyon rakamları kısa sürede dengeleri değiştirmişti.

Şant Manukyan: 75 baz puan fiyatlandı

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Yöneticisi Şant Manukyan, düzenli olarak finans gündemini değerlendirdiği Twitter hesbaından 75 baz puanlık artışın 2 günde fiyatlandığını ve bu seviyede bir artışın artık sürpriz olmayacağını belirtti:

“2 gün içinde 75 baz puan tamamen fiyatlandığı için artık sürpriz değil. Bu durumda fiyatlama için bakılacak olan açıklamada enflasyon tanımına yönelik değişiklikler , uzun vade denge seviyenin yukarı çekilecekse ne oranda çekileceği ve QT detaylarında bir değişiklik olup olmayacağı… Pek çok kombinasyon olduğu için 50 veya 100 baz artış dışında sadece faiz kararına bakarak şahin veya güvercin demek zor olacak.”

Goldman Sachs tahminini 50’den 75’e çıkarmıştı

Hatırlanacağı üzere en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs, 50 baz puan artış tahminini 75’e çıkarmış, bundan daha yüksek bir faiz artışını ise düşük ihtimal gördüğünü belirtmişti. Goldman, Haziran ve Temmuz’da 75, Eylül’de 50, Kasım ve Aralık aylarında ise 25’er baz puanlık artışlar beklendiğini duyurmuştu.

“Beklenenden yüksek enflasyon 75 baz puanı gösteriyor”

Goldman Sachs baş ekonomisti Jan Hatzius’un konuyla ilgili değerlendirmeleri ise şu şekilde:

“Daha sert bir sıkılaştırma politikasını tetikleyen unsurların en önemlileri, Cuma günü açıklanan ve artan Mayıs ayı enflasyon rakamları ve Michigan Üniversitesi tüketici anketinde enflasyonun ve petrol fiyatlarının daha da artacağı beklentileridir. ”

“Toplantılar arasındaki 6 hafta çok uzun”

CNBC ekonomi analisti Steve Liesman da, Hatzius ile benzer sözleri söyledi ve 75 baz puanlık artışın yüksek ihtimal olduğunu, Fed toplantıları arasındaki 6 haftalık sürede birçok şeyin değişebileceğini belirtti:

“Enflasyon rakamları bekleneden yüksek geldi. Michigan Üniversitesi anketindeki sonuçlar da yükselişin devam edeceği beklentilerinin arttığını gösteriyor. Powell’ın açıklamalarına da bakıldığında burada 50 değil, 75 baz puanlık bir artış öngörülebilir. Toplantılar arasında 6 hafta var. Bu süre içinde her şey değişebilir. Çok uzun bir süre… Powell ’50 baz puan masada’ dediğinde enflasyonun bu kadar yüksek çıkacağını tahmin etmiyordu. Artık toplantıdan toplantıya bakacaklardır. Daha kısa sürede kararlar verilecek. Uzun vadeli kararlar gelmeyecektir ama Fed artık çok daha agresif olacak…”

“Powell WSJ haberiyle önden bilgi verdi”

NatWest Markets’ta baş ekonomist olan Kevin Cummins ise başkan Powell’ın konuşma yasağı döneminde 75 baz puanlık bir yükseltmenin masada olduğu bilgisini bir Wall Street Journal haberiyle resmi olmayan şekilde duyurduğunu iddia etti:

“Fed’in konuşma yasağı döneminde başkan Powell bir WSJ haberiyle 75 baz puanlık artışın masada olduğunu gösterdiğini görüyoruz. Piyasalar 75 baz puana bu şekilde hazırlandı.”

“Yumuşak iniş alanını geçtik”

Yatırım bankası Jeffries’in baş ekonomisti olan Aneta Markowska da, AP’ye verdiği bir demeçte ise Fed’in bir resesyona neden olacağını düşünmediğini ancak yumuşak iniş alanının da kaçırıldığını söyledi:

“Yumuşak iniş alanını kaçırdığımızı düşünüyorum. Fed’in faiz artırma politikası büyümeyi yavaşlayacaktır ancak bir resesyona sebep olacak kadar değil. Yine de bir daralma görülecektir. Şehirler arası yokda 140 km hızla giderken, çıkışı kaçırdıysanız, yavaşlamanın size çok fazla katkısı olmayacaktır. Bir U dönüşü yapmak ve geri dönmek zorundasınız”

Bitcoin fiyatını nasıl etkileyecek?

Kripto paralar ve altın ile gümüş başta olmak üzere değerli metaller ise Fed kararından ciddi şekilde etkilenecekler. Son dönemde Altın ve gümüş sabit kalırken, kripto paralar ile hisse senetleri ise çok sert düşüşler yaşadılar. 75 baz puanlık artış önceden fiyatlanmış gözüküyor ancak Powell’ın söyleyeceği her kelimenin bile bu varlıklar üzerinde önemli etkileri olabilir.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl