Fed şube başkanı Kashkari: Kripto tamamıyla saçmalık

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Minneapolis şube başkanı olan Neel Kashkari, kripto paraları bir kez daha yerden yere vurdu. Kashkari kripto paraların tamamen saçmalık olduğunu ve dolandırıcılık olaylarının da FTX borsasının çöküşüyle de sona ermeyeceğini belirtti.

fed

Fed Minneapolis başkanı Neel Kshkari bir kez daha kripto paraların dolandırıcılık faaliyeti aracı olduğunu dile getirdi. Daha önce de birçok kez benzer sözler söyleyen Kashkari, Wall Street Journal’a verdiği demeçte FTX olayının da son olmayacağını savundu.

“Tüm kripto endüstrisi saçmalık”

Kripto paraların gerçek hayata dair hiçbir kullanım alanı olmadığını belirten Kashkari şunları söyledi:

“Bu sadece bir tane dolandırıcı şirketin olayı değil. Kripto paraalr tamamiyle saçmalıktır. Ödemeler için asla uygun değillerdir. Enflasyona karşı koruma sağlamazlar. Arzları sınırlı değildir. Vergilendirilmesi konusunda bir düzen ve otorite yoktur. Sadece spekülasyon ve büyük aptal teorisine inananlar için bir araçtır”

“Kendi paranızı çıkarmaya kalkarsanız kapınıza polis gelir”

Geçmişte kripto paralara karşı bakış açısının daha olumlu olduğunu dile getiren Kashkari, ABD doları kıyaslaması da yaptı:

“Geçmişte kripto paralara karşı daha olumlu bakıyordum. 5-6 yıl öncesiydi. Şu anda %95 hatta %99’ununun dolandırıcılık, boş yatırım ve karmaşa olduğunu görüyorum. Doların neden güçlü olduğunu biliyor musunuz? Çünkü onun üzerinde ABD hükumetinin tekeli vardır. Eğer siz kendi evinizde kendi paranızı basmaya kalkarsanız polis gelir ve kelepçeyi takar. Kendi Bitcoin’inizi yaratma konusunda ise hiçbir engel yok. Bazen fiyat yükseltilir çünkü sizi içeri çekmek isterler, sonra da sistemin kurucuları paraları alıp kaçar”

Fed “insisder trading” iddialarıyla çalkalanmıştı

Kashkari kripto paralar için dolandırıcılıkltan bahsediyor olsa da, Fed’in de kısa süre önce çok ciddi dolandırıcılık faaliyetleri içinde bulunduğunu da belirtmekte fayda var.

Bazı Fed şube başkanlarının elde ettikleri bilgiler sayesinde çeşitli yatırımlar yapmaları geçen sene büyük bir skandal olarak ortaya çıkmış ve Dallas ile Boston Fed başkanları istifa etmek zorunda kalmışlardı.

Tüm bunlara ek olarak ayrıca kısa süre önce de Atlanta Fed başkanı Raphael Bostic de geçtiğimiz yıllarda Fed’in bazı ahlaki kurallarını “kazara” çiğnemiş olabileceğini dile getirmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl