Analistler, Fed ile birlikte Bitcoin’e para girişi bekliyor

Finans dünyası Fed'in 13 Aralık'taki FOMC toplantısında alacağı kararı merakla beklerken, analistler ise 2024'ün ikinci yarısını işaret ediyor. Bu dönemde özellikle faiz indirimleri beklenirken, bu durumun hisse senetleri ile Bitcoin'e ciddi şekilde para getireceği düşüncesi hakim…

ABD’de resesyon korkularının gittikçe artması Fed’in daha fazla faiz artırımına gitme konusunda frene basmasına neden oldu. Son toplantısında da faiz artırımına gitmeyen Fed’in, 2024 ortasından itibaren indirimlere geçmesi beklentiler dahilinde bulunuyor.

CME’nin bu anlamdaki en çok takip edilen aracı olan FedWatch’a göre yatırımcılar bundan sonraki dönemde Fed’den daha “güvercin” bir politika bekliyorlar. Buradaki orana göre kurum, %100’e yakın bir şekilde bir sonraki toplantısında da faizleri sabit bırakacak ve artırıma gitmeyecek.

ABD medyasından The Block’a konuşan analistler ise 2024’te hem Bitcoin hem de hisse senetlerine para girişleri beklediklerini söylediler.

“2024’te yükseliş gelir”

YouHodler şirketinde piyasalardan sorumlu yönetici olan Ruslan Lienkha, Bitcoin’de 2024’ün sonundan itibaren ciddi bir yükseliş beklediğini ifade etti:

“ABD’de Fed, resesyonu önlemek için müdahale edecek ve daha hafif bir para politikası uygulayacaktır. Bu da riskli varlıkların piyasalarına ciddi şekilde para girişi olacağı anlamına geliyor. Ancak 2024’ün ikinci yarısına kadar da riskli varlıklar baskı altında kalacaklar. Bir yumuşak iniş olursa, bu da fiyatlar için önümüzdeki dönemde olumlu olacaktır”

Butterfill: 2019-2021 arasında yükselişi gördük

CoinShares şirketinde araştırma yöneticisi olan James Butterfill de, Fed’in 2019-2021 arasındaki rahat para politikasının yükselişler getirdiğini aynı şekilde kısıtlayıcı olan politikanın da son 2 senede düşüş gösterdiğini belirtti.

Bitfinex analistleri: Kripto paraları ciddi şekilde artırabilir

Kripto para borsası Bitfinex’in analitleri de yine 2024 hakkında olumlu konuştular. Fed’in para politikasında yapacağı değişikliklerin riskli varlıklara para getiriceğini iddia eden analistler The Block’a verdikleri demeçte şunları söylediler:

“Fed’in politika değişikliği yatırımcıları da piyasaya çekecektir. Bu durum kripto paraların da içinde olduğu riskli varlıkları ciddi şekilde artırabilir”

Bitfinex analistleri ayrıca burada takip edilmesi gereken metriklerin de Bitcoin’i uzun ve kısa vade tutan yatırımcı grupları oldığunu belirttiler.

Bilindiği üzere uzun süredir hareket etmeyen Bitcoin arzı, toplam arzın yüzde 70’ine yaklaşmış durumda…

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl