Wall Street büyük yanıldı: Fed stratejisi değişti, düşüş geldi

Dünya piyasaları yarın TSİ akşam 9'da açıklanacak olan Fed'in faiz kararına odaklanırken, sene başı 2024 için 6 ilâ 8 adet civarında faiz indirimi bekleyen piyasalar ise şimdi kurumun yılın kalan bölümünde ne yapacağını tahmin bile edemiyor. Tüm bu belirsizlik kripto paralar ve hisse senetlerinde de ciddi düşüşler getirdi.

Bundan sadece birkaç ay önce Fed’in, 2024’ün mart ayında faizleri indirip indirmeyeceği hatta mayıs ayında ise “kesin olarak” indirimlere başlayacağı tartışılıyordu. Ancak ABD finans dünyası, yani bir başka deyişle Wall Street, düzenli ve üst üste yüksek gelen enflasyon verilerinin ardından şimdi ise Fed’in 2 adet bile faiz indirimine gidip gitmeyeceğinden emin değil.

Piyasa düşüşleri sürüyor

Fed’in enflasyonu bir türlü yüzde 3’ün altına kalıcı şekilde indirememesi ve dünyadaki jeopolitik gerginlikler Fed’in ne yapacağının kestirilememesine neden oluyor. Bu belirsizlik Bitcoin ve altcoin’ler ile ABD hisse senetlerinde de önemli düşüşler getirdi. ABD’de faizler hala 22 yılın en yüksek seviyesinde seyrediyor.

Yarın sabit olma ihtimali yüksek

Yarın akşam açıklanacak Fed faiz kararı piyasalarda fazla heyecan yaratmıyor çünkü kurumun faizleri %5.25 ilâ %5.5 arasında sabit bırakmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak burada asıl önemli olan konu, Jerome Powell’ın kararın ardından düzenlenecek olan basın toplantısında söyleyecekleri… Powell’ın faiz indirimlerinin ne zaman gelebileceği konusundaki sözleri piyasalardaki gidişatı belirleyecek.

“Mart sonrası planları tutmadı”

Konuyla ilgili Fox Business’a konuşan finansal hizmetler şirketi Bankrate baş analisti Greg McBride, “Yavaşlayan büyüme ve durgunlaşan ekonomiye rağmen rakamlar Fed’in istediği seviyeye gelmedi. Son toplantıda konuştukları gibi, marttan sonra indirim geleceği düşüncesi artık soru işareti taşıyor. Enflasyon hala çok yüksek” dedi.

Jamie Dimon uyarmıştı

Hatırlanacağı üzere ABD’nin en büyük bankası olan JPMorgan CEO’su Jamie Dimon bu ay başında faizlerin beklenenden uzun süre yüksek kalacağı konusunda uyarılarda bulunmuş ve şunları söylemişti:

“Ekonomi şu anda büyük hükumet harcamalarıyla hayat buluyor. Yeşil ekonomiye geçişten küresel tedarik zincirlerinin yeniden oluşturulmasına ve sağlık sektöründeki maliyetlerin artmasından askeri harcamalara kadar birçok konu enflasyonun beklenenden uzun süre yukarıda kalmasına neden olabilir”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

1 yorum

  1. Kazaka Yanıtla

    Pyasalar fed kararlarını da tıklemıyor fed bır kuresel bilinc alti algi oldunu artik puasalar millet anladi ve fed kararlari artik zerre kimsenin umrn da degil