Fed’den kripto krizi araştırması: Önce sofistike trader’lar çıkış yaptı

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Şikago şubesinin yaptığı bir araştırma, geçtiğimiz sene iflas eden birçok kripto platformundaki çıkışların ilk etapta sofistike ve kurumsal trader'lar tarafından yapıldığını gösteriyor. Özellikle Celsius'ta çekim işlemlerinin dondurulmasından hemen önceki çıkışların yüzde 35'inin 1 milyon dolar ve üzeri yatırımcılar tarafından yapılması dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz sene mayıs ayındaki Terra LUNA çöküşünün tetiklediği kripto krizinde; Celsius, Voyager ve BlockFi gibi önemli kredi şirketlerinin yanı sıra FTX borsası iflas etmişti. Konuyla ilgili ise Fed’in Şikago şubesi önemli bir araştırma yaptı.

“FTX ve Terra LUNA hazırlıksızdı”

Celsius, BlockFi, Genesis Global, Voyager ve FTX gibi şirketlerin iflas etmesinden hemen önce platformlardan çıkışları inceleyen Fed Şikago, bilgileri ise iflas mahkemeleri belgelerinden elde etti. Yapılan değerlendirme raporunda FTX ve Terra LUNA gibi platformların bir “banka kaçışı” tarzı olaya kesinlikle hazır olmadığı ifade edildi.

“Celsius’ta önce büyükler çıktı”

Kripto para dünyasında büyük ses getiren ve Terra LUNA ile 3AC’nin çöküşünden sonra ilk iflas sinyallerinin geldiği şirket olan Celsius için de ayrı bir değerlendirme yapan kurum, ilginç bulgular elde etti. Fed Şikago’nun hazırladığı raporda, Celsius’un çekimleri durdurmasından önce bu işlemleri yapanların yüzde 35’inin 1 milyon dolar ve üzeri fon tutanlardan oluştuğu kaydedildi. Bununla birlikte 500 bin dolar ve üzeri fon tutanların da “en hızlı çekim yapanlar”dan olduğu, bu grup müşterinin fonlarının büyük bölümünü çekebildiği ifade edildi.

Yüzde 10’luk kısım son 3 günde çıktı!

Celsius’taki çekimlerin yüzde 20’lik kısmının 9-20 Mayıs arasında, yüzde 9.8’lik kısmının da 9-12 Haziran arasında yapıldığı bilgisi verildi. Celsius CEO’su Alex Machinsky’nin de o dönem elindeki varlıkları mayıs ayı sonunda sattığı iddia ediliyordu.

Celsius, 12 Haziran günü platformundan çekim işlemlerini durdurmuş, 2 hafta sonrasında da iflas başvurusunda bulunmuştu.

FTX’te 3’te birinden fazlası son 5 günde!

Celsius’taki şüpheli çıkışların bir benzerinin de FTX’te görülmesi gözlerden kaçmıyor. 2022’nin kasım ayında iflas eden borsanın çekimleri durdurmasından önceki 5 günlük süre içerisinde, toplam çekimlerin yüzde 36.7’sinin yapıldığı görülüyor.

Fed Sistemi tarihçisi Jonathan Rose da rapordaki değerlendirmesinde yaşananları “klasik bir mali kriz” olarak değerlendirdi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl