“Fed muhabiri”nden önemli analiz: Bankacılık krizi sakinleşiyor

Finans medyasının ağır toplarından Wall Street Journal'ın "Fed muhabiri" olarak bilinen Nick Timiraos, bankacılık krizinin büyümediğini belirten bir tweet dizisi yazdı. Timiraos, Fed’in iskonto penceresinden talep edilen borçlanmanın da önemli derecede düştüğünü belirtti.

Özelikle Fed’in faiz kararlarından önce aldığı duyumları haber yapmasıyla bilinen Wall Street Journal muhabiri Nick Timiraos, Fed’in iskonto penceresi ve kısaca BTFP olarak bilinen Bankacılık Fonlama Programı’ndaki haftalık yeni rakamları paylaştı.

İskonto penceresi azaldı, BTFP arttı

Timiraos, Fed’in borç verme programlarından olan iskonto penceresinden alınan borçların çarşamba günü itibariyle 88.2 milyar dolar olduğunu, bu rakamın 22 Mart günü yani tam 1 hafta öncesinde ise 110.2 milyar dolar olduğu bilgisini verdi. Aynı rakam 15 Mart haftası ise 150 milyar dolar ile rekor kırmıştı.

Silikon Vadisi Bankası’nın iflası ile devreye alınan ve banka destek programlarından olan “Bank Term Funding Program” yani kısaca BTFP katkısı ise iskonto penceresinin aksine artış gösterdi. BTFP, 1 haftada 10.7 milyar dolarlık artışla 64.4 milyar dolara ulaştı.

“Daha kötüye gitmiyor”

Timiraos, Fed’in bankacılık stresiyle mücadelesinde hem iskonto penceresi hem de BTFP’nin büyük önem arz ettiğini belirtirken, rakamların ise belli seviyede yüksek kalmasına rağmen istikrara kavuştuğunu ve krizin daha kötüye gitmediğini gösterdiğini söyledi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl