FED Nedir? FED’in Görevleri ve Piyasalar İçin Önemi

FED Nedir? Kripto paralara ve finansal piyasalara olan ilginin artmasıyla birlikte birçok kişi sık sık kullanılan terimlerle ilgili merak ettiği soruların cevabını arıyor. Bu sorular arasında FED Nedir? FED’in görevleri nelerdir ve FED’in piyasalara etkisi ne olur gibi sorular bulunuyor. Bizde uzmancoin.com olarak FED ile ilgili bilmeniz gereken birçok soruya yanıt verdik! Keyifli okumalar! FED Nedir? Birçok kişi tarafından FED kısaltmasıyla bahsedilen kuruluş Amerika Birleşik Devletleri’nin merkez bankasıdır. FED olarak adlandırılan (Federal Reserv System) ABD Merkez Bankası’nın dünyadaki en güçlü...

fed nedir

FED Nedir?

Kripto paralara ve finansal piyasalara olan ilginin artmasıyla birlikte birçok kişi sık sık kullanılan terimlerle ilgili merak ettiği soruların cevabını arıyor. Bu sorular arasında FED Nedir? FED’in görevleri nelerdir ve FED’in piyasalara etkisi ne olur gibi sorular bulunuyor. Bizde uzmancoin.com olarak FED ile ilgili bilmeniz gereken birçok soruya yanıt verdik! Keyifli okumalar!

FED Nedir? Birçok kişi tarafından FED kısaltmasıyla bahsedilen kuruluş Amerika Birleşik Devletleri’nin merkez bankasıdır. FED olarak adlandırılan (Federal Reserv System) ABD Merkez Bankası’nın dünyadaki en güçlü finansal kuruluşlardan birisidir.

FED’in üyeleri ABD kongresi tarafından atanarak görevi gelir. Ancak buradaki ana amaçlardan birisi üyeleri ve kurumu siyasi politikalardan bağımsız bir şekilde görevlerini yerine getirmesidir.

FED Ne İşe Yarar ve Görevleri Nedir?

FED’in görevlerini dört ana başlık altında toparlayabiliriz. Bu görevler ise aşağıdaki gibidir:

 • Enflayonu Yönetmek
 • Bankacılık Sistemini Denetlemek
 • Finansal Sistemin İstikrarını Sağlamak
 • Bankacılık Hizmetlerini Sağlamak

Gelin şimdi hep birlikte bu görevleri açıklığa kavuşturalım.

Enflasyonu yönetmek ve belirli sınırlar içinde tutmak FED’in ana görevlerinden birisidir. Diğer yandan FED bu görevi yerine getirirken maksimumum istihdamı da teşvik etmektedir. FED başkanı Jerome Powell’ın birçok konuşmasında da bahsettiği gibi maksimum istihdam ve minimum enflasyon FED’in hedefleri arasındadır.

Federal Rezerv’in görevlerinden birisi de bankacılık sistemini denetlemektir. ABD’de bulunan bankacılık kuruluşlarını denetleyen FED, bankaları denetleyip, gerekli düzenlemeleri sağlamaktadır. Diğer yandan ülke vatandaşlarını korumak için yasalar da çıkartabilir.

Finansal sistemin istikrarını sağlamak FED’in amaçları arasında yer almaktadır. Covid-19 pandemisinin tüm dünyada etkisini göstermeye başladığı günlerde FED acil toplanarak tüketicileri ve üreticileri korumak için bir dizi karar almıştır.

Amerika son yılların en yüksek enflasyon oranlarıyla karşılaşırken FED bu durumu düzeltebilmek için faiz arttırımı, varlık alımlarının azaltılarak sonlandırılması ve bilançoda küçülme gibi araçları kullanmıştır.

Bankacılık konusunda hizmetleri sağlamak da FED’in görevlerinden birisidir. FED, ABD’de bulunan diğer bankalara ve yabancı bankalara hizmet sağlamaktadır. ABD Dolarının rezerv para birimi olduğunu düşündüğümüzde FED’in en önemli görevlerinden birisinin de bu olduğunu söyleyebiliriz.

FED’in Sahibi Kim?

FED’in sahibi kim? FED’in internet sitesini incelediğimizde FED’e herhangi bir kişinin sahibi yoktur.

The Federal Reserve System is not “owned” by anyone. The Federal Reserve was created in 1913 by the Federal Reserve Act to serve as the nation’s central bank.

Yukarıda bulunan alıntıda da göreceğiniz üzere FED’in herhangi bir sahibi yoktur. 1913 yılında Federal Rezerv Yasası ile birlikte ABD’nin merkez bankası olarak hizmet etmek için kurulmuştur.

FED hakkında detaylı açıklamaya FED’in resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

FED’in Piyasalar İçin Önemi

FED’in piyasalar ve insanlar üzerinde etkisi oldukça yüksektir. Dünyada en çok kullanılan para birimlerinden birisi olan ABD dolarıdır. İşte bu yüzden FED’in aldığı kararlar ülkemizde ve dünyada direkt olarak olmasa da dolaylı yoldan hissedilebilir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi Covid-19 pandemisi sırasında ortaya çıkabilecek sonuçların etkilerini azaltmak için çeşitli kararlar almıştır. Birçok analist ve uzmana göre FED’in aldığı bu kararlar birçok borsaya etkilemiştir.

Bunun yanında yatırımcıların ve trader’ların dikkatle incelediği göstergelerden birisi de Dolar Endeksidir. DXY ticker’ı ile grafiğini inceleyebileceğiniz endeks 6 para birimi içerisinde doların gücünü göstermek için kullanılıyor denilebilir. FED’in 2020 yılının ilk yarısında aldığı kararlar doların gücünü azaltırken, piyasaların yükselmesini de tetiklemiştir.

FED’in piyasalar için önemi oldukça yüksek. FED toplantıları ve FED toplantısının tutanakları birçok yatırımcı ve yatırım şirketi için takip edilebilecek ilk kaynaklardan birisidir.

FED Üyeleri Kimlerdir?

12 asil ve 5 yedek üyeden oluşan Federeral Açık Piyasa Komitesinin üyeleri 2022 itibariyle aşağıdaki gibidir.

 • 2022 Yılında FED Üyeleri
 • Jerome H. Powell, Başkab
 • John C. Williams, Başkan Yardımcısı
 • Michelle W. Bowman
 • Lael Brainard
 • James Bullard
 • Esther L.George
 • Loretta J. Mester
 • Christopher J. Waller

Bitcoin ve kripto paralara nasıl giriş yapılır? İlk adımı atmak için Bitcoin hesap açma yazımızı okuyun!

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl