Fed New York’tan CBDC ve kripto paraları araştıracak yeni birim

ABD Merkez Bankası Fed'in New York kolu, New York İnovasyon Merkezi (NYIC) adında, içinde CBDC'lerin de olduğu finansal teknoloji unsurlarını test etme amacıyla bir oluşum kurduğunu açıkladı. New York Fed ile Uluslararası Ödemeler Bankası'nın (BIS) birlikte çalışacağını açıklayan başkan Jerome Powell, "Bu ortaklık özellikle merkez bankası dijital paraları ve sınır ötesi ödemeler konusunda bize yol gösterecek" dedi.

New York Fed, BIS’in de yardımlarıyla bir fintech araştırma departmanı kurduğunu duyurdu. NYIC adındaki kurum, Temmuz ayında New York Fed’e katılan Per von Zelowitz tarafından yönetilecek. New York İnovasyon Merkezi’nin en büyük görevlerinden biri de, son dönemin en çok tartışılan konusu merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler), sabit coin’ler ve sınır ötesi ödemeler olacak.

Uluslararası Ödemeler Bankası BIS ile birlikte çalışacak olan NYIC’nin açılışını sanal bir toplantıda duyuran Fed başkanı Jerome Powell konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“BIS ile yapılan bu ortaklık, CBDC’ler konusundaki araştırmalarımızı desteklemenin yanı sıra, sınırötesi ödemelerin de, elimizdeki mevcut sistemle nasıl daha masrafsız ve daha hızlı yapılabileceği konusuna odaklanacak.”

“CBDC’ler, sabit coin’ler, kripto paralar…”

Kurumla ilgili yapılan resmi açıklamada da, NYIC’nin 5 “fırsat” alanına odaklanmak istediği belirtildi:

  • Denetleyici ve düzenleyici teknoloji
  • Finansal piyasaların altyapıları
  • Paranın geleceği
  • Açık finans
  • İklim riskleri

Kurumun başında bulunacak olan Zelowitz’e göre de bu 5 alan içerisinde bulunan “Paranın geleceği” başlığı direkt olarak CBDC’ler konusuna eğiliyor. Zelowitz ayrıca CBDC’lerin, kurumun en kritik odak noktası olacağını ancak sabit coin’lerin de dahil olduğu kripto paralar konusunda da özel çalışmaları olabileceğini söyledi:

“Ancak ‘Paranın geleceği’ konusu sadece CBDC’lere odaklanmayacak. Sabit coin’lerin de dahil olduğu kripto paralar konusunda da bakış açımıza göre özel çalışmalar yapabiliriz”

Bilindiği üzere Uluslararası Ödemeler Bankası BIS, Singapur, İsviçre ve Hong Kong’da da BIS İnovasyon Merkezleri kurmuştu. Hatta bu sene başında Hong Kong’daki İnovasyon Merkezi, prototip CBDC çalışmasının ardından dijital paralar ve dağıtık defter teknolojisinin daha ucuz ve daha güvenli sınırötesi ödeme sağlayacağını tespit ettiklerini açıklamıştı.

Gelecek sene ayrıca, içinde Goldman Sachs ve HSBC gibi sektörün ağır toplarının da bulunduğu 22 şirket, mBridge (mKöprü) adındaki projeyle, çoklu yargı alanlarında, çoklu bir CBDC platformu kuracaklar.

BIS baş yöneticisi olan Agustín Carstens de, sanal etkinlik sırasında, tüm toplulukla etkileşim kurmak, yeni teknolojiler keşfetmek ve projeler için kaynak sağlamak için “Hackathon”lar düzenleneceğini belirtti.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl