Fed, Para Politikası Raporu’nu yayımladı: Öne çıkan başlıklar

ABD Merkez Bankası (Fed), cuma günü Kongre'ye sunduğu para politikası ve ekonomiye ilişkin son altı aylık raporunda, yüksek enflasyonun ekonomi için yarattığı sorunların "son derece farkında" olduğunu ve yüzde 2'lik enflasyon hedefine "sıkı sıkıya bağlı" olduğunu belirtti.

ABD Kongresi için Fed tarafından yılda iki kez hazırlanan Yarıyıllık Para Politikası Raporu yayımlandı.

Milletvekillerine para politikası ve ekonomik gelişmeler hakkında güncel bilgiler sunan rapor, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Capitol Hill’de konuşma yapmasından sadece birkaç gün önce açıklandı. Powell’ın haftaya salı günü Senato Bankacılık Komitesi ve bir gün sonra da Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde rapor sunması planlanıyor.

Merkez bankası politika yapıcıları, inatla yüksek seyreden enflasyonu düşürmek için 1980’lerden bu yana en agresif kampanyayı yürütüyor. TÜFE, haziran ayında ulaştığı yüzde 9,1’lik en yüksek seviyeden yavaş yavaş düşmüş olsa da pandemi öncesi ortalamanın yaklaşık üç katı üzerinde seyretmeye devam ediyor.

Büyük ölçüde son ekonomik gelişmelerin ve Fed politika toplantılarının geriye dönük bir özeti olan raporda, işçilerin yetersiz kaldığı bir iş gücü piyasası, ekonomik büyüme ve “Federal Açık Piyasa Komitesi’nin hedefinin oldukça üzerinde” kalan enflasyona dikkat çekildi.

Raporda, bankalar tarafından verilen iş kredilerinin 2022’ye kadar büyüdüğü ancak dördüncü çeyrekte yavaşladığı belirtildi.

Fed’in para politikası raporunda öne çıkan başlıklar şu şekilde sıralandı:

  • Finansal kırılganlıklar genel olarak ılımlı seyrediyor,
  • Fed fon oranı hedefı̇nde devam eden artışlar gerekli,
  • Hazı̇ne ve dı̇ğer önemlı̇ pı̇yasalarda pı̇yasa lı̇kı̇dı̇tesı̇ pandemi öncesı̇ sevı̇yelere göre düşük kaldı,
  • Ekonomideki temel ivme muhtemelen düşük kalmaya devam ediyor,
  • Hisse senedı̇ pı̇yasalarındakı̇ değerleme baskısı mütevazı bı̇r şekı̇lde arttı,
  • Güçlü ters repo alımı pı̇yasa oranlarını ve yatırımcı ı̇htı̇yatını yansıtıyor,
  • Düşük gelı̇rlı̇ hanehalkları ı̇çı̇n artan strese ı̇lı̇şkı̇n bazı ı̇şaretler var.
  • Enflasyonu yüzde 2’ye geri getirmek için muhtemelen trendin altında bir büyüme dönemi ve işgücü piyasası koşullarında bir miktar yumuşama gerekiyor.
Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl