Fed’in büyük önem verdiği PCE, Bitcoin’i etkilemedi

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) enflasyonun gidişatı açısından büyük önem verdiği kişisel tüketim harcamaları verisi (PCE) açıklandı. Yıllık %2.6 artış gösteren veri için beklenti de yine %2.6'ydı. Verilerin açıklanmasından sonra ise Bitcoin fiyatında fazla bir değişiklik olmadı. Piyasaların temmuz ayında faizlerin sabit kalma beklentisi ise açık farkla devam ediyor.

ABD’de Fed’in en çok önem verdiği istatistiklerden biri olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi (PCE) açıklandı. ABD’de çekirdek PCE, mayıs ayında yıllık %2,6 artış gösterdi. Verilerin açıklanmasının ardından Bitcoin fiyatında önemli bir değişiklik olmadı. En büyük kripto para yaklaşık 61.400 dolar civarında işlem görüyor.

Bilindiği üzere Fed, kişisel tüketim harcamalarına (PCE), TÜFE’den (CPI) bile daha çok önem veriyor. TÜFE, belli mal ve hizmetlerdeki verileri sağlarken, PCE’nin ise daha geniş kapsamdaki harcamaları göstermesi ve daha sık güncellenmesi Fed’e daha fazla veri sağlıyor.

Piyasalar temmuzda indirim beklemiyor

PCE rakamlarının açıklanmasından sonra ise Bitcoin fiyatında fazla bir değişiklik olmadı. Piyasalar hala temmuz ayı için Fed’den bir faiz indirimi beklemiyorlar. Piyasanın beklentilerini ölçen CME Fed Watch Tool’a göre, 31 Temmuz günkü Fed toplantısında 25 baz puanlık bir indirim olma olasılığı %10 civarında. Faizlerin sabit kalma yüzdesi ise %89’un üzerinde bulunuyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl