Fed için ‘agresif indirim’ tahmini: “Powell mecbur kalacak”

Milyarder girişimci ve Social Capital CEO'su Chamath Palihapitiya'ya göre Fed, ekonomik koşullar nedeniyle agresif bir faiz indirimine gitmek zorunda kalacak. Palihapitiya, Amerikalıların tüm birikimlerini harcadığını, bugüne kadar tasarruflarıyla yaşayan insanların artık iş arayışına girdiğini öne sürdü.

Milyarder girişimci Chamath Palihapitiya, Fed başkanı Powell’ın agresif bir faiz indirimine gitmek zorunda kalacağını öne sürdü.

All-In Podcast’in yeni bölümünde konuşan Palihapitiya, Amerikalıların tüm birikimlerini harcadığını, bugüne kadar tasarruflarıyla yaşayan insanların artık iş arayışına girdiğini ifade etti. Palihapitiya’ya göre, Fed faiz oranlarını yüksek tuttukça şirketler de genişlemeden uzak duruyor ve bu da iş arayışında olanların çoğunun iş bulmasını zorlaştıracak.

Social Capital CEO’su, “Birleşik Devletler’de gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 70’i bireysel harcamalardan oluşuyor. İnsanlar, iki türlü harcama yapabilirler: sahip oldukları birikimler ya da krediler. İşin ilginç yanı, insanların banka hesaplarındaki tüm para en sonunda tükenmiş durumda. Peki bu onları neye zorluyor? Yeniden iş gücüne katılmaya ve böylece para kazanmaya başlamaya. Sorun şu ki şirketler küçülüyor ve savunma pozisyonuna geçiyorlar. Sonuç olarak en sonki işsizlik raporunda da görmeye başladığımız gibi işsizlik artıyor, çünkü iş yok.” ifadelerini kullandı.

Facebook eski yöneticisi, işsizlikteki artışın ekonomik yavaşlamaya yol açacağına ve Powell’ı da faizleri birkaç kez düşürmeye zorlayacağına inanıyor:

“Ekonominin büyük bir kısmı için harcayacak nakit paramızın tükenmiş olduğunu görmeye başlıyoruz. Nihayetinde ekonomik bir yavaşlama göreceğimizi düşünüyorum ve bunun Jerome Powell için sadece büyük bir ampirik gerekçe yaratmakla kalmayıp, indirime gitmesi yönünde üzerinde kurulacak siyasi baskı ile daha da kötüleşeceğini düşünüyorum. Bu durum, onun normalden daha agresif bir faiz indirimi yapmasına neden olur mu? Ben olacağını düşünüyorum. İşsizliğin daha da artacağı, gayri safi yurt içi hasılanın küçüleceği ve birden fazla faiz indirimi yapılacağı görüşündeyim.”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl