FED Şikago başkanı Evans: Tahvil alımlarını kısa süre içinde azaltacağız

Uzun zamandır tartışılan tahvil alımları konusuyla ilgili olarak FED'in Şikago şubesi başkanı olan Charles Evans değerlendirmelerde bulundu. FED'in tahvil alımlarında kısa süre içinde geri adım atmasının yüksek ihtimal olduğunu belirten Evans, "Ülkedeki işgücü güçlenmeye devam ederse, tahvil alımı için gerekli olan eşiğe ulaşılacaktır" dedi.

Pandemi kriziyle adeta tetiklenen ABD Merkez Bankası FED’in tahvil alımlarının artık azaltılması gerektiği konusu son dönemde ciddi şekilde tartışılırken, konuyla ilgili olarak FED Şikago başkanı Charles Evans konuştu.

“ABD ekonomisi beklentileri karşılayacak seviyeye yakın”

Tahvil alımının azaltılması için gerekli olan seviyeye neredeyse ulaştıklarını belirten Evans “National Association for Business Economics” konferansında şunları söyledi:

“Eğer işgücü piyasası gelişmeye devam ederse, istediğimiz seviyeye ulaşacağız. Bu sayede yüksek ihtimalle tahvil alımlarını kısa sürede azaltmaya başlayabiliriz. FED artık %2 hedefine uygun, sürdürülebilir bir enflasyon ortamı yaratmaya odaklanmak zorunda. Son enflasyon oranları, arz şoku başğlantılı… ”

8 ayda 1 trilyon dolar!

Öte yandan tahvil alımlarıyla piyasaya para pompalayan FED’in bilançosu son 8 ayda 1 trilyon dolar arttı. 2021’in ilk ayonda 7.4 trilyon dolar olan bilanço şu an ise 8.4 trilyon dolar seviyesinde. Evans daha önce de FED’in aylık 120 milyar dolarlık varlık alımının bu sene içinde azaltılması beklediğini dile getirmişti.

FED Şikago başkanı ayrıca tahvil alımlarının azaltılmasının faizlerde anında yükseliş yaşanacağı anlamına gelmediğini de belirtti.

FED başkanı Jerome Powell da geçen haftaki konuşmasında kurumun büyük ihtimalle Kasım ayı itibariyle varlık alımlarını azaltmaya başlayacağını söylemişti. Powell Eylül ayı başındaki bir başka konuşmasında ise ABD’de sürekli olarak artan Delta varyantı sebebiyle tahvil alım azaltma tarihinin biraz daha ertelenme ihtimali olabileceğini belirtmişti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl