St. Louis Fed Başkanı Bullard: Enflasyon konusunda endişeliyim

ABD'deki enflasyon ve Fed'in varlık alımlarını ne zaman azaltmaya başlayacağı tartışmaları tüm hızıyla devam ederken, St. Louis Fed Başkanı James Bullard açıklamalarda bulundu. Bullard, "Yüksek enflasyon konusunda endişelerim var. Enflasyon rakamları FED'in %2'lik hedefine geri gelmeyebilir" dedi.

ABD’de son dönemin tartışma konusu yüksek enflasyon hakkında merkez bankası yöneticisi ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard açıklamalarda bulundu.

“Bir süre daha yüksek enflasyon görmeye devam edeceğiz”

Enflasyonun, ABD’nin son 10 yılda görmediği kadar yüksek olduğunu belirten Bullard, şu ifadeleri kullandı:

“Enflasyonun yükselişi konusunda endişelerim var. Rakamlar Fed’in %2’lik hedefine geri gelmeyebilir. Bir süre daha, önceleri görmediğimiz kadar enflasyon görmeye devam edeceğiz. Son 10 yılda görmediğimiz seviyelere gelmiş durumdayız. Çekirdek kişisel tüketim giderleri enflasyonunun 2022’de %2.8 olacağını düşünüyorum. İş dünyasındaki bağlantılarım, fiyatları artırmanın kendileri için kolay olduğunu belirtiyorlar.”

Bullard’ın açıklamaları, Bitcoin’de kısa süren bir yükseliş getirdi. Hatırlanacağı üzere Minneapolis Fed Başkanı olan Neil Kashkari de, Cuma günü “2024 yılına kadar faiz artışına ihtiyaç yok” demiş ve bu sözlerin ardından da Bitcoin fiyatı 44 bin 900 dolardan dakikalar içinde 47 bin 800 dolara kadar çıkmıştı. Bu açıklamadan bir gün önce de Fed Başkanı Jerome Powell, kripto paraları yasaklamak gibi bir niyetlerinin olmadığını söylemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl