Fed şube başkanı korkuttu: 50 baz puan daha faiz artırımı yapılabilir

ABD Merkez Bankası (Fed) St. Louis şube başkanı Jim Bullard, kurumun faiz politikasıyla ilgili önemli sözler sarf etti. Çekirdek enflasyon rakamlarının aylardır iyileşmediğini belirten Bullard, "Toplamda 50 baz puanlık faiz artırımı daha gelebilir" dedi.

Fed’in 13-14 Haziran’daki FOMC toplantısından nasıl bir karar çıkacağı konusu şimdiden tartışılmaya başlarken, St. Louis şube başkanı Jim Bullard ise yatırımcıları korkutacak cinsten açıklamalarda bulundu.

“Daha fazla faiz artışı gelebilir”

Çekirdek enflasyon rakamlarının istenildiği kadar iyi gelmediğini belirten Bullard şunları söyledi:

“Çekirdek enflasyon rakamları son aylarda çok fazla değişmedi. Beklenen seviyede değil. Önümüzdeki dönemde toplamda 50 baz puana varan faiz artışları yapılabilir. Eğer enflasyon kontrol altına alınamazsa daha da fazla artış da yapılabilir. Kısa vadede parasal genişleme beklemiyorum”

Kashkari: Borç limitinden ekonomiyi koruyamayız

Bir başka Fed şube başkanı olan Neel Kashkari de, toplam faiz oranında yüzde 6’nın üzerine çıkma ihtimalleri olduğunu ancak haziran ayı kararının da ucu ucuna verileceğini düşündüğünü söyledi. Minneapolis şube başkanı, borç limiti sorunu yaşanması halinde de ekonomiyi koruyamayacaklarını belirtti.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl