Fed toplantısında CBDC yorumu: Küresel sistemde köklü değişiklik yapmaz

ABD'de özellikle sabit coin'ler son 1 yılda çok ciddi tartışma konusu olurken, Fed'in ve ülkenin, bir merkez bankası dijital parasına ihtiyacı olup olmadığı da bir kez daha görüşüldü. Kurumdan yapılan son açıklamaya bakıldığında ise, bu konuda hiçbir karar alınmadığı hatta bu teknolojinin, küresel ekonomide köklü hiçbir değişikliğe yol açmayacağının belirtildiği görülüyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri ve ekonomi danışmanları dün, doların uluslararası rolünün tartışıldığı bir toplantıda CBDC’lerle ilgili konulara da değindiler. Son dönemde yoğun şekilde artan ve daha çok sabit coin’leri kapsayan kripto para tartışmalarının yapıldığı ABD’de, Fed’in bir dijital dolar çıkarıp çıkarmayacağı ya da bu konudaki politikasının ne olacağı da merak ediliyor.

Dün yapılan ve ekonomi danışmanlarından Fed’in ağır toplarına kadar birçok önemli ismin katıldığı toplantıda ise, içinde CBDC’lerin de bulunduğu dijital varlıkların ABD ekonomisine muhtemel faydaları tartışıldı.

“Dolara bağlı varlıklar, uluslararası rolü güçlendirebilir”

Konuyla ilgili Fed’den yapılan açıklamada ise, “Panele katılanlar, tek başına bu teknolojinin küresel para sisteminde önemli değişiklikler yapmayacağı konusunda hemfikirdi” denildi ve şu an için CBDC’ler konusunda bir beklenti olmadığı belirtildi:

“Panele katılan uzmanlar, doların uluslararası rolüne karşı kısa vadede dijital varlık tarafından gelebilecek bir tehdit şu an için olmadığını düşünüyorlar. Uzmanlar ayrıca, dolara bağlı olacak bu tür varlıkların, orta vadede uluslararası anlamda bu rolü daha da güçlendirebileceğini belirttiler”

Acelesi olmadığı anlaşıldı

Birçok ülkenin araştırmalarına devam ettiği, Çin’in ise açık ara önde olduğu CBDC’ler konusunda Fed, daha önce sadece araştırma safhasında olduğunu duyurmuştu ancak dünkğü toplantı da gösteriyor ki, kurumun bu konuda neredeyse hiç acelesi yok. Hatırlanacağı üzere, ABD’nin en büyük yatırım bankalarından biri olan Bank of America, Ocak ayında yaptığı bir açıklamada doların dünyanın en güçlü para birimi olma statüsünü, dijitalleşmenin daha da artırabileceğini belirtmişti. Ancak en azından şu an için Fed, BofA ile aynı fikirde gözükmüyor.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl