Fed tutanakları açıklandı

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) haziran ayı politika toplantısının tutanakları açıklandı. Fed tutanakları, Fed yetkililerinin çoğunluğunun haziran toplantısında ek politika sıkılaştırması uygulama olasılığını dile getirdiğini ortaya koydu. Bununla birlikte, bu sıkılaştırmanın 2022 başından bu yana para politikasında gözlemlenen hızlı faiz artışlarına kıyasla daha yavaş bir hızda gerçekleşeceğini de belirttiler.

Yatırımcılar, analistler ve ekonomistler, merkez bankasının faiz artırımı rotası hakkında daha fazla bilgi için FOMC toplantı tutanaklarının açıklanmasını merakla bekliyordu. ABD Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanakları küresel yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor.

Haziran ayında yapılan FOMC toplantısının tutanakları, Açık Piyasa Masası’nın Piyasa Yapıcıları ve Piyasa Katılımcıları Anketlerine katılanların büyük çoğunluğunun bu toplantıda faiz değişikliği beklemediğini ortaya koydu. Anketlerden elde edilen “median path” (bir veri setindeki değerlerin orta noktası) 2024 başına kadar faiz değişikliği olmayacağına işaret ederken, katılımcılar arasında önemli bir dağılım vardı ve katılımcılar önümüzdeki toplantılarda ek sıkılaştırma olasılığını net bir şekilde görüyorlardı.

Üyelerin çoğu daha fazla faiz artırımının yolda olduğunu düşünse de politika yapıcılar ekonomik büyümeye ilişkin endişeler nedeniyle faiz artırımına gitmeme kararı aldı. Politika tedbirlerinin gecikmeli etkilerinin algılanması ve diğer bazı hususlar nedeniyle karar alıcılar, art arda on kez faiz artırımına gidilmesinin ardından haziran ayında toplanmamayı bir fırsat olarak gördü.

Tutanaklarda belirtilene göre neredeyse tüm yetkililerin 2023’te ek faiz artışlarının uygun olacağını belirttikleri söylendi. Bazı yetkililerin, faiz artışını desteklediği ancak duraklama kararını kabul ettiği bildirildi.

Fed çalışanlarının, bu yıl içerisinde hafif bir durgunluk ve ardından ılımlı bir toparlanma yaşanacağını öngördüğü kaydedildi.

“Ekonomi kredi koşulları nedeniyle zorluklarla karşılaştı”

Tutanaklara göre ekonomi, artan faiz oranları gibi hem hane halkını hem de işletmeleri etkileyen daha sıkı kredi koşulları nedeniyle zorluklarla karşılaştı. Bu koşulların ekonomik faaliyet, istihdam ve enflasyon üzerinde olumsuz etki yaratması bekleniyordu, ancak bu etkilerin kesin büyüklüğü belirsizliğini koruyordu.

Faiz oranlarının artırılmaması kararı, para politikasının genel olarak önemli ölçüde sıkılaştırılması ve politikanın hem ekonomik faaliyeti hem de enflasyonu etkileme süresinin gecikmesi dikkate alınarak oybirliğiyle alındı. Tutanaklarda, çekirdek enflasyonun, yılın başından bu yana süregelen bir düşüş göstermediği bildirildi.

Öte yandan aktarılana göre tutanaklar, üyeler arasında farklı bakış açıları sergiliyordu. 13-14 Haziran oturumunun ardından sunulan projeksiyon materyallerine göre, iki kişi hariç 18 katılımcının çoğunluğunun bu yıl içinde en az bir faiz artışı yapılmasının uygun olacağı görüşünde olduğu belirtildi. Ayrıca, toplam 12 katılımcı iki veya daha fazla artırımın uygun olacağını öngördü.

Tutanaklarda, “25 baz puanlık bir artıştan yana olan katılımcılar, işgücü piyasasının çok sıkı olmaya devam ettiğini, ekonomik faaliyetteki ivmenin daha önce beklenenden daha güçlü olduğunu ve enflasyonun zaman içinde Komite’nin yüzde 2’lik hedefine geri dönme yolunda olduğuna dair çok az açık işaret olduğunu belirttiler” denildi.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl