Fed tutanakları yayımlandı: 2023’te faiz indirimi yok

Amerikan merkez bankasının bugün açıklanan aralık ayına ilişkin toplantı tutanakları, Fed yetkililerinin enflasyonla mücadelede kararlı olduklarını ve daha fazla ilerleme kaydedilene kadar faiz oranlarının yüksek kalmasını beklediklerini gösteriyor.

Faiz oranının 50 baz puan daha artırıldığı toplantıda politika yapıcılar, enflasyon çok yüksek kaldığı sürece kısıtlayıcı politikaların sürdürülmesinin önemli olduğunu belirtti.

Toplantı özetinde, “Katılımcılar genel olarak, yeni veriler enflasyonun istikrarlı bir şekilde yüzde 2’ye ineceğine dair güven verene kadar kısıtlayıcı politikanın sürdürülmesi gerektiği konusunda mutabık kaldılar.” denildi.

Fed Başkanı Jerome Powell toplantının ardından yaptığı açıklamada, enflasyonla mücadelede bazı ilerlemeler kaydedilmesine rağmen, sadece duraklama işaretleri gördüğünü ve artışlar sona erdikten sonra bile faiz oranlarının yüksek kalmasını beklediğini söyledi.

2023’te faiz indirimi beklenmiyor

Tutanaklar, piyasa fiyatlamasına rağmen hiçbir FOMC (Federal Açık Piyasa Komitesi) üyesinin 2023 yılında faiz indirimi beklemediğini gösterdi.

CNBC’ye göre şu anda piyasalar, faiz artışlarının ekonomi üzerinde nasıl bir etki yarattığını görmek için duraklamadan önce 0.5-0.75 puanlık faiz artışı olasılığını fiyatlıyor. CME Group verilerine göre yatırımcılar, merkez bankasının 1 Şubat’ta sona erecek bir sonraki toplantısında çeyrek puanlık bir artışı onaylayacağını düşünüyor. Mevcut fiyatlama da yıl sonuna kadar faizlerde küçük bir indirim olasılığına işaret ederken ve fon oranı yüzde 4.5 ila yüzde 4.75 aralığına iniyor. Fakat bilindiği üzere Fed yetkilileri, 2023 yılında politikanın gevşetileceğine dair şüphelerini defalarca dile getirmişti.

Çift yönlü politika risklerine işaret edildi

Tutanaklar, yetkililerin iki yönlü politika riskleriyle mücadele ettiğini belirtti; Birincisi, Fed’in faizleri yeterince uzun süre yüksek tutmaması ve enflasyonun artmasına yol açması, ikincisi ise Fed’in kısıtlayıcı politikaya çok uzun süre devam ederek potansiyel olarak nüfusun en savunmasız gruplarına en büyük yükleri bindirmesi.

Öte yandan ekonomistler, Fed’in sıkılaştırması ve enflasyonun hala 40 yılın en yüksek seviyelerine yakın olması nedeniyle ABD’nin önümüzdeki birkaç ay içinde resesyona gireceğini düşünüyor. Atlanta Fed, 2022’nin dördüncü çeyreği için GSYH’nin yüzde 3.9’luk sağlam bir oranda büyüme yolunda ilerlediğini ve bu oranın art arda negatif okumayla başlayan bir yılın açık ara en iyisi olduğunu söylüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl