Fed tutanakları yayımlandı: Neler öne çıktı?

Fed tutanakları, yetkililerin enflasyon hedefinde yeterli ilerleme kaydedilemediği konusunda endişeleri olduğunu gösterdi. Ayrıca jeopolitik olaylardan kaynaklanan yukarı yönlü risklere de dikkat çektiler.

Fed’in 30 Nisan – 1 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirdiği son toplantısına ilişkin tutanaklar, bu akşam yayımlandı.

Yayımlanan tutanaklar, yüzde 2’lik enflasyon hedefi doğrultusunda ilerleme kaydedilemediğine dair endişeler olduğunu gösterdi. Tutanaklara göre Fed yetkilileri, faiz oranlarını düşürme konusunda yeterli güvenin sağlanmadığını vurguladılar.

“Katılımcılar, enflasyonun geçtiğimiz yıldan bu yana gevşemiş olmasına rağmen son aylarda yüzde 2’lik hedefe doğru daha fazla ilerleme kaydedilemediğini gözlemlemişlerdir. Son ayın verileri, hem mal hem de hizmet fiyat enflasyonu bileşenlerinde önemli artışlar olduğuna işaret etmektedir.” denilirken bazı katılımcıların enflasyona yönelik risklerin artması durumunda politikayı daha da sıkılaştırmadan söz ettikleri de belirtildi.

Öte yandan yetkililer, enflasyon konusunda özellikle jeopolitik olaylardan kaynaklanan yukarı yönlü risklere dikkat çektiler. Ayrıca, enflasyonun nihai olarak yüzde 2’lik hedefe varmasını beklediklerini fakat bunun ne kadar süreceği ve yüksek faiz oranlarının bu süreç üzerinde ne kadar etkisi olacağı konusunda kararsız olduklarını ifade ettiler.

Fed, bu toplantıda faiz oranını yüzde 5.25 – 5.50 seviyesinde sabit tutmuştu. Swap trader’ları, Fed’in faiz indirimine eylül ayında başlayacağını öngörüyor. Amerikan merkez bankasının bir sonraki toplantısı 11 – 12 Haziran günlerinde.

Bitcoin, tutanakların yayımlanmasının ardından 69 bin 900 dolardan 69 bin 200 dolara geriledi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl