Fed tutanaklarından resesyon ve enflasyon endişeleri çıktı

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 21-22 Mart toplantı tutanakları paylaşıldı. Geçen ay 25 baz puan faiz artışına gidilen Fed tutanaklarına göre katılımcılar, ABD bankacılık krizinden kaynaklanan yayılmanın ekonomiyi bu yılın ilerleyen dönemlerinde "ılımlı" bir resesyona sürükleyeceğini öngörüyor.

Fed, 21-22 Mart 2023 tarihlerinde gerçekleştirilen Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının tutanaklarını yayımladı. Komite’nin her düzenli toplantısının tutanakları, politika kararının alındığı günden üç hafta sonra yayınlanıyor.

Kredi krizlerine karşı tetikte kalma planı

CNBC’nin haberleştirdiği toplantı tutanaklarına göre Fed politika yapıcıları, geçtiğimiz ay piyasaları sarsan bir dizi banka iflasının ardından bu yıl faiz artırımı beklentilerini azaltarak ekonomiyi daha da yavaşlatacak bir kredi krizi olasılığına karşı tetikte olacaklarını vurguladı.

FOMC’nin mart ayı toplantı tutanaklarında, Silikon Vadisi Bankası’nın iflası ve mart ayı başında başlayan diğer finans sektörü çalkantılarının olası yansımalarına ilişkin bir personel sunumu yer aldı.

Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr’a göre bankacılık sektörü “sağlam ve dirençli” ancak sunumda ekonomik faaliyette bir düşüş öngörülüyor.

“Bu yılın sonlarında bir resesyon görülüyor”

Toplantı raporunda, “bankacılık sektöründeki son gelişmelerin potansiyel ekonomik etkilerine ilişkin değerlendirmeleri göz önünde bulundurulduğunda, mart ayındaki toplantıda, bu yılın sonlarında başlayacak ılımlı bir resesyon ve bunu takip eden iki yıl içinde toparlanma öngörüldüğü” belirtildi.

Toplantının ardından yapılan tahminler, Fed yetkililerinin 2023 yılının tamamı için GSYH büyümesinin sadece yüzde 0,4 olmasını beklediğini gösterdi. Atlanta Fed’in ilk çeyrekte yüzde 2,2 civarında bir büyüme öngörmesi, yılın ilerleyen dönemlerinde bir geri çekilmeye işaret ediyor.

Tutanaklarda, “Ürün ve iş gücü piyasalarında daha az öngörülen sıkılığın etkilerini yansıtan çekirdek enflasyonun gelecek yıl keskin bir şekilde yavaşlayacağı tahmin edildi.” dendi.

Bankacılık krizi kaygıları artırdı

Ancak bankacılık krizleri ekonominin geleceğine ilişkin yaygın kaygıları daha da artırdı. SVB ve diğer iki bankanın iflas etmesinin ardından Fed yeni bir borçlanma imkânı başlatmış ve iskonto penceresi aracılığıyla acil durum kredileri için şartları gevşetmişti.

Tutanaklarda, bu programların sektörün sıkıntılarını atlatmasına yardımcı olduğu kaydedildi ancak yetkililer kredilerin sıkılaşmasını ve kredi koşullarının kötüleşmesini beklediklerini söyledi.

Fed üyeleri faiz hedefinin düşürülmesine göz kırptı

Fed yetkilileri, bankacılık krizinin ardından faiz oranları için hedef aralıklarını düşürdü. Katılımcıların faizleri sabit tutmayı da ele aldıkları belirtildi. Bu arada enflasyon, Komite’nin uzun vadeli hedefi olan yüzde 2’nin oldukça üzerinde kalmaya devam etti. Fed yetkilileri “son enflasyon verilerinin, enflasyonist baskıların zaman içinde enflasyonu yüzde 2’ye döndürmeye yetecek bir hızda hafiflediğine dair çok az gösterge sunduğu konusunda hemfikir oldu.

Tutanaklar, bankacılık sorunları öncesinde bazı üyelerin yarım puanlık bir faiz artırımına sıcak baktığını gösterdi. Yetkililer enflasyonun “çok yüksek” olduğunu belirtirken, gelecek verilerin ve faiz artırımlarının etkilerinin önümüzdeki dönemde politika belirlenirken göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguladı.

Bu arada, çarşamba günü erken saatlerde açıklanan, ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mart ayında yüzde 0,1 olurken Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık olarak yüzde 5 oranında kaydedildi. Beklenti yüzde 5,2’ydi.

Fed tutanakları açıklandıktan sonra BTC sıkıştı

Fed tutanaklarına ilişkin açıklamalar kripto para piyasasında da merakla bekleniyordu. Tutanakların açıklandığı sırada 30 bin dolar civarında seyreden Bitcoin küçük bir düşüşle 29 bin 950 dolar seviyesine geriledi.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl