Fed tutanakları yayımlandı: Faiz artırımı konusunda neler var

2-3 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleştirilen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının tutanakları yayımlandı. Tutanaklar, Federal Rezerv yetkilileri arasındaki son toplantıda, faiz oranlarına ilişkin uygun hareket tarzı konusunda görüş ayrılığı olduğunu ortaya koydu.

Piyasaların merakla beklediği Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) mayıs ayına ait toplantı tutanakları yayımlandı. Yetkililer, genellikle “ne kadar daha fazla politika sıkılaştırmasının uygun olabileceği” konusunda belirsizlik dile getirdi.

Sıradaki adım konusunda görüş ayrılıkları öne çıktı

Fed’in referans faiz oranını çeyrek yüzde puan artırma kararı oy birliği ile alınmış olsa da toplantı özeti, bir sonraki adım konusunda görüş ayrılıklarını ve daha az agresif bir politika eğilimini yansıtıyor. Bazı yetkililer, daha fazla faiz artışı ihtiyacı olduğunu düşünürken, diğerleri ekonomik büyümedeki yavaşlama nedeniyle daha fazla sıkılaştırmaya gerek kalmayacağı görüşünde.

Fed, faiz artırma döngüsünün devam edip etmeyeceğini belirleyecek çok sayıda faktöre dayalı daha veriye bağımlı bir yaklaşıma doğru hareket etmeye başladığını gösteriyor. Tutanaklara göre, yetkililer genellikle “ek politika sıkılaştırmasının ne kadar daha uygun olabileceği” konusunda belirsizlik olduğunu ifade ediyorlar.

Tutanaklara göre tartışma, esasen iki senaryoda yoğunlaşıyor. Birincisi, bazı üyelerin savunduğu, enflasyondaki düşüşün “kabul edilemez derecede yavaş” olduğu ve daha fazla artış gerektireceği bir senaryo. Diğer senaryo, “bu toplantıdan sonra daha fazla politika sıkılaştırmasının gerekli olmayabileceği” bir ekonomik büyüme yavaşlamasını gören “birkaç” FOMC üyesi tarafından desteklendi. Ancak, Fed dilinde “birkaç” kişinin “bazıları”ndan daha fazla olduğu düşünülüyor.

Bankacılık sektöründeki sorunların da tartışıldığı toplantıda birçok orta büyüklükteki kurumun kapandığı belirtildi. Tutanağa göre üyeler, finansal sistemin gereksinimlerini karşılamak için yeterince likit olmasını sağlama doğrultusunda araçlarını kullanmaya hazır olduklarını ifade ettiler.

Beklenti, yıl sonuna kadar çeyrek puan indirim

Piyasalar, mayıs ayındaki faiz artırımının bu döngüdeki son artış olacağını ve Fed’in yıl sonuna kadar faiz oranlarını yaklaşık çeyrek puan düşüreceğini bekliyor. Bu beklenti, ekonominin yavaşlayacağı ve belki de resesyona gireceği, enflasyonun ise Fed’in yüzde 2’lik hedefine daha yakın bir seviyeye geleceği varsayımıyla birlikte geliyor.
Ancak hemen hemen tüm yetkililer, bu yıl bir faiz indirimi olasılığına şüpheyle yaklaştıklarını ifade ettiler, hatta açıkça olumsuz bakış sergilediler.

“Yüzde 2’lik hedefe yaklaşılmadıkça faiz artırımı durdurulmamalı”

Son olarak, Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, çarşamba günü yaptığı bir konuşmada, verilerin haziran ayı faiz kararı için net bir durum sunmadığını, ancak devam eden yüksek enflasyonu düşürmek adına daha fazla artışa ihtiyaç olacağını düşündüğünü söyledi.

Waller, “Önümüzdeki birkaç ay içinde gelecek verilerin, son faiz oranına ulaştığımızı açıkça göstereceğini düşünmüyorum. Ayrıca enflasyonun yüzde 2’lik hedefimize doğru düşmeye başladığını net bir şekilde gösteren kanıtlar olmadıkça, faiz artırımını durdurmamayı desteklemiyorum. Ancak haziran toplantısında faizi artırıp artırmamamız ya da atlamamız, önümüzdeki üç hafta içinde verilerin nasıl geldiğiyle bağlantılı olacak.” şeklinde konuştu.

Bitcoin, tutanak sonrası yatay seyretti

Tutanakların yayımlanmasından sonra Bitcoin fiyatında önemli bir hareket gözlemlenmedi. Gün içerisinde bin dolara varan bir geri çekilme yaşayan lider kripto para, TSİ 22.00 itibari ile 26 bin 235 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl